Okul öncesi dönemde çocuğu olan anne ve babaların ana-babalık algısı
Motherhood and fatherhood perception of parents having child in early childhood period
  1. Tez No: 531148
  2. Yazar: HATİCE ÜNLÜ BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı; okul öncesi dönemde çocuğu olan anne ve babaların ana-babalık algısını ortaya koymaktır. Bu araştırma nitel ve nicel verilerin bir arada toplandığı karma araştırma yöntemi ve eşzamanlı dönüşümsel deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, kartopu örnekleme yöntemiyle seçilen Ankara ili içerisinde yaşayan okul öncesi dönemde çocuğu olan anne ve babalar oluşturmaktadır. Araştırmada anne babalar ile görüşmeler yapılarak“Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu Ölçeği”ile araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve“Görüşme Soruları”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, görüşmelere verilen cevaplar incelenerek araştırmacı ve bir alan uzmanı tarafından kodlamalar oluşturulmuştur. Ortak elde edilen kodlamalar ile temalar belirlenmiş ve organize edilerek analizi yapılmıştır. Ölçek ve kişisel bilgi formu ile elde edilen nicel veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda ebeveynlerin ana-babalık algıları ortaya koyularak çocuk yetiştirme tutumları ve ebeveynin eğitim düzeyi ve çalışma durumu gibi değişkenler ile arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada yer alan anne-babaların ana-babalık algısında özgeci bir tutuma sahip oldukları ve ebeveynliği yetişkinliğe geçiş olarak algıladıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal motherhood and fatherhood perception of the parents having child in early childhood period. This research was conducted with a mixed research method in which qualitative and quantitative data were collected together and a concurrent transformative design. The sample consists of parents having young children in Ankara province and they selected by using snowball sampling method.“Parental Attitude Research Instrument”and“Personal Information Form”and“Interview Questions”developed by the researcher were used in interviews with parents. In the analysis of the data, the answers given by parents were examined and the coding was formed by the researcher and an early childhood education specialist. The themes are determined with the codes in common and they were analyzed by organizing. Quantitative data which obtained from the scale and personal information form were analyzed with SPSS 22.0 program. As a result of the analysis, parents' perceptions of motherhood-fatherhood were revealed and the relationship between parenting attitudes and the variables such as parents' age, education level and working status were examined. It was concluded that parents in the study have an altruistic grip on the perception of motherhood and fatherhood and they perceive parenting as a transition to adulthood.