Post-method pedagogy from the perspectives of post-method indicators: A case study of a Turkish state university
Post-metot bildiricileri perspektifinden post-metot pedagojisi: Bir Türk devlet üniversitesi durum çalışması
  1. Tez No: 531159
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAKKAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Amaç: Bu tezin amacı post-metot pedagojisini bütüncül açıdan ele alarak alan yazındaki lehte ve aleyhte olan bilgiyi dil eğitimi paydaşlarından olan öğretmen adayları, görevdeki öğretmenler ve öğretmen yetiştiricilerinin perspektifi ile sentezleyerek bir devlet üniversitesi İngiliz dili öğretmenliği programı durumunda“dil öğretiminde yaklaşımlar”dersi özelinde incelemektir. Yöntem: Bu konuyu incelemek için durum çalışması uygulanmıştır. Katılımcıların görüşleri alınması için öğretmen adayları için anket, görevdeki öğretmenlerden yansıtma yazıları ve öğretmen yetiştiricisi ile de görüşme olmak üzere üç veri toplama aracı uygulanmıştır. Gelen veriler ayrı ayrı katılımcı grupları üzerinden nicel araçlar için tanımlayıcı istatistik ve nitel araçlar için ise içerik analizi alan yazından yararlanılarak önceden oluşturulan temalar üzerinden incelenmiştir. Bulgular: Bu çalışmanın en önemli bulgusu öğretmen adayları, öğretmenler ve öğretmen yetiştiriciler nezdinde birebir post-metot bilgisinin olmamasıdır fakat bazı post-metot yaklaşımlarında olan teknolojik gereçlerin az kullanımı ve öğretmen araştırması gibi ilkeler dışında katılımcıların öğretmenlik algısı ve davranışının post-metot ilkeleri ve parametreleri ile uyumlu olduğu görülmüştür. Sonuç: Nitel çalışmanın doğasına uygun olarak araştırma araştırmacının düşüncesinden ayrı düşünülemeyeceği için araştırmacı post metot yaklaşımı ve bu çalışmanın sonucu ile uyumlu olarak özgülük, pratiklik ve olasılık parametreleri çerçevesinde öğretmen merkezli, öğrenme odaklı ve öğrenci yönlü bir yaklaşım sunmuştur. Ayrıca, dil öğretmenleri, öğretmen yetiştiricileri ve dil eğitimi araştırmacılarına yönelik eğitim ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The objective of this dissertation is to holistically explore post-method pedagogy by conflating written favouring and disfavouring evidence in literature and perspectives of shareholders of language education such as prospective and practising teachers, and teacher educator in the case of the methods-based course in the setting of English language teacher education program (ELTE) of a state university. Method: Case study was employed to explore the phenomenon. Questionnaire to prospective teachers, reflection papers from practising teachers, and interviews with a teacher educator were utilized to gather data. The data extracted from these tools were analysed under the informant groups according to the descriptive statistics for quantitative tools and content analysis for qualitative instruments concerted in line with the pre-set themes from the relevant literature. Findings: The principal finding is that the informants do not literally hold any post-method concept in their minds, yet it can be conjectured that the inherent cognition and the relevant practice of the informants are in line with the post-method pedagogic principles and parameters apart from a number of pedagogic exceptions as the light-tenure of technology and teacher research which are the assumptions ingrained within the several post-method frameworks. Results: As the nature of a qualitative research cannot be isolated from the researcher's discretion, the researcher's proposed approach as a post-method pedagogy and as an upshot of the current study is teacher-centred, learning-based, and learner-oriented under the framework of parameters as particularity, practicality, and possibility. Educational suggestions for language teachers, teacher educators, and researchers of language education were also presented.