Akılcı duygusal davranışçı terapi temelli grupla psikolojik danışma uygulamasının ergenlerin depresyon ve anksiyete belirtileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
The investigation of effect of group psychological counseling application based on cognitive emotional behavioral therapy on the adolescents's depression and anxiety symptoms
  1. Tez No: 531181
  2. Yazar: ASLI KARTOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SEÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Amaç: Bu araştırmada akılcı duygusal davranışçı terapi temelli olarak hazırlanan grupla psikolojik danışma uygulamasının ergenlerde depresyon ve anksiyete belirtileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yöntem: Bu çalışmada gerçek deneysel desenlerden öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Bu çalışmada iki deney iki kontrol grubu bulunmaktadır. Bu gruplara öntest, sontest ve izleme testleri uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Erzurum ili Yakutiye ilçesinde bulunan bir ortaokulda 6. ve 7. Sınıfta öğrenim gören 33 öğrenci oluşturmaktadır. Öncelikle amaçlı örnekleme yöntemi ile okul belirlenmiş; daha sonra belirlenen okulda bulunan 260 öğrenciye“Çocuklar İçin Depresyon ve Anksiyete Ölçeği”uygulanmıştır. Depresyon ve kaygı düzeyi puanları yüksek ve çalışmaya gönüllü olan 60 öğrenci ile yüz yüze görüşmeler yapılmış ve planlanan çalışma için tesadüfi örnekleme yöntemi ile 40 öğrenci seçilmiştir. Daha sonra deney ve kontrol grupları 10'ar kişiden oluşacak şekilde seçkisiz atama yoluyla belirlenmiştir. Gruplar belirlendikten sonra 8 oturumdan oluşan grupla psikolojik danışma programı, deney gruplarına uygulanmıştır. Uygulanmış olan bu programın amacı depresyon ve anksiyete düzeylerini azaltmaktır. Deney gruplarına uygulanan oturumlar 90 ila 120 dakika sürecek şekilde planlanarak uygulanmıştır. Kontrol gruplarına ise problem konularından bağımsız olarak rehberlik etkinlikleri uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler iki faktörlü varyans analizi (ANOVA) yöntemi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda deney grubunda yer alan öğrencilerin depresyon ve anksiyete puanlarının uygulanan grupla psikolojik danışma programı sonrasında anlamlı düzeyde azaldığı ortaya konmuştur. Sonuç: Araştırma sonucunda uygulanmış olan akılcı duygusal davranışçı temelli grupla psikolojik danışma uygulamasının depresyon ve anksiyete belirtilerini azaltamada etkili bir program olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the effect of group psychological counseling application prepared on the basis of rational emotional behavioral therapy on the depression and anxiety symptoms in adolescents was investigated. Method:In this study, pretest-posttest control group experimental design was used. In this study, there are two experimental and two control groups. Pre-test, post-test and follow-up tests were applied to these groups. The study group of this investigation consists of 33 students studying on the 6th and 7th grades in a secondary school located in the Yakutiye district of Erzurum province in the academic year of 2017-2018. Firstly, the school was determined with purposeful sampling method. Then,“Depression and Anxiety Scale for Children”were applied to 260 students in the stated school. Face-to-face interviews were conducted with 60 students who had high levels of depression and anxiety and volunteered to for working. Forty students were selected by random sampling method for the planned study. Later, the experimental and control groups were assigned by random assignment, consisting of 10 individuals for each group. After the groups were identified, group psychological counseling programme consisting of 8 sessions was applied to experimental group. The aim of this program is to reduce the levels of depression and anxiety. Sessions applied to experimental groups were planned and implemented in a way to last for 90 to 120 minutes. For the control groups, guidance activities were applied by being independent from problem issues. The data obtained from the study was analyzed by two-factor variance analysis (ANOVA) method. Findings: As a result of the research, the depression and anxiety scores of the students in the experimental group were significantly decreased after the group psychological counseling program which was applied. Results: It can be said that the group psychological counseling based on rational emotional behavior therapy which was applied is an effective program to reduce the symptoms of depression and anxiety.