Akılcı duygusal davranışçı terapi kuramına dayalı psikoeğitim programının sınav kaygısı düzeyine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of the psychoeducational program based on the theory of rational emotional behavioral therapy on the level of exam anxiety
  1. Tez No: 818846
  2. Yazar: ALEYNA BAKIRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, ADDT kuramına dayalı psikoeğitim programının sınav kaygısı düzeyine etkisinin incelenmesidir. Aynı zamanda katılımcılar demografik değişkenlere göre listelenmiştir. Bu bağlamda çalışma 2x3'lük ön test- son test- izleme testi ölçümlü deney-kontrol grubundan oluşan deneysel model ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklem grubunu 17-20 yaş aralığında İstanbul'da özel bir öğretim kurumunda eğitim gören 21 (14 kadın, 7 erkek) öğrenci oluşturmaktadır. Deney ve kontrol grubu seçkisiz atama yöntemi ile oluşturulmuştur. Çalışmaya ait demografik veriler araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu ile sınav kaygısı düzeyi ise Friedben Sınav Kaygısı Ölçeği (FSKÖ) ile toplanmıştır. Deney grubuna 8 oturumluk ADDT kuramı temelli psikoeğitim programı uygulanırken, kontrol grubuna bir uygulama yapılmamıştır. Verilerin analizi SPSS 25.0 paket programı ile yapılmıştır. Verilerin çarpıklık ve basıklık katsayılarına bakılarak normal dağıldığı saptanmıştır. Bağımsız gruplar t- testi, tekrarlı ANOVA ve faktöriyel ANOVA ile ölçümler ve gruplar arası farkın anlamlılığına yönelik analizler yapılmıştır. Çalışmanın bulguları, ADDT kuramına dayalı psikoeğitim programının sınav kaygısı düzeyine etkisinin deney grubu lehine anlamlı olduğu sonucunu vermiştir. ADDT temelli psikoeğitim programına katılan deney grubu öğrencilerinin sınav kaygısı ön test puan ortalamasının istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığı sonucuna varılmıştır. Deney grubu son test puan ortalaması ve izleme testi puan ortalaması deney grubu ön test puan ortalamasından düşüktür ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Kontrol grubu ön test ve son test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak kontrol grubu ön test sınav kaygısı puan ortalaması ve izleme testi sınav kaygısı puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmadaki bu bulgular ışığında ADDT temelli psikoeğitim programının sınav kaygısını azaltmada etkili olduğu, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere ve bu alanda yapılan diğer çalışmalara katkı sağlayacağı saptanmıştır. Son olarak çalışmada ulaşılan bulgular yapılan diğer çalışmalar bağlamında tartışılarak uygulayıcılara ve ileride yapılacak yeni çalışmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of a psychoeducational program based on the REBT theory on the level of test anxiety. In addition, the participants were categorized according to demographic variables. To accomplish this, a 2x3 pre-test-post-test-follow-up test measurement experimental-control group design was implemented. The sample group of the study consisted of 21 students (14 females, 7 males), all aged 17-20, studying at a private educational institution in Istanbul. The random assignment method was used to create the experimental and control groups. The demographic data of the study was gathered using the Demographic Information Form prepared by the researcher, whereas the level of test anxiety was assessed utilizing the Friedben Test Anxiety Scale (FTAS).The experimental group received an 8-session psychoeducational program based on the REBT theory, while no intervention was administered to the control group. The collected data were analyzed using the SPSS 25.0 software package program. It was found that the data exhibited a normal distribution based on the skewness and kurtosis coefficients. Independent sample t-tests, repeated measures ANOVA, and factorial ANOVA were employed to scrutinize the significance of differences between measurements and groups. The findings of the study revealed that the psychoeducational program based on the ADDT theory had a significant effect in favor of the experimental group regarding exam anxiety levels. It was concluded that the experimental group students who participated in the REBT-based psychoeducational program showed a statistically significant decrease in exam anxiety based on their pre-test score averages. Moreover, both the post-test score average and follow-up test score average of the experimental group were lower than their pre-test score average, and this difference was statistically significant.The post-test mean score and follow-up test mean score of the experimental group are lower than the pre-test mean score of the experimental group, and this difference is statistically significant. No dramatic difference was observed between the mean pre- test and pro-test scores of the control group. A statistically significant difference, however, was found between the mean pre-test test anxiety score and the mean follow-up test anxiety score of the control group. Based on these results, it was concluded that the REBT -based psychoeducational program effectively reduces test anxiety and provides contributions to students preparing for university entrance exams and other related studies in this field. Finally, the findings of the study were discussed in relation to relevant research, and recommendations were provided for practitioners and future research endeavors.