Finansal performans analizi: BIST'te işlem gören imalat sanayi sektörü üzerine bir araştırma
Financial performance analysis: An investigation on the industrial industry sector processed to the BIST
  1. Tez No: 531192
  2. Yazar: TANSU TÜDEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKHAN SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren imalat sanayi işletmelerinin finansal performans ölçütleri olan likidite, finansal etkinlik ve faaliyet yapı oranlarının kârlılık üzerindeki etkisi değerlendirilecektir. Bu amaçla çalışmaya; BİST'te imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren 183 işletmenin 2009 yılından 2017 yılına kadar olan dönemleri dâhil edilmiştir. Aktif Kârlılık ve Öz sermaye Kârlılığı bağımlı değişken olarak, Asit Test Oran, Nakit Oran, Varlık Etkinliği, Kaldıraç Oran ve Firma Büyüklüğü bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler, panel veri yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre nakit oran, varlık etkinliği, kaldıraç oran ve firma büyüklüğü işletmelerin finansal performansları ile kârlılık üzerinde önemli birer belirleyicisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is liquidity, financial performance measures of manufacturing businesses operating in Turkey in Istanbul stock exchange, financial events and activities impact on the profitability of the rate structure will be evaluated. To this end; Periods between 2009 and 2017 of 183 enterprises operating in the manufacturing industry sector in BIST were included. Active Profitability and Equity Profitability was used as dependent variable, Acid Test Rate, Cash Ratio, Asset Effectiveness, Leverage Ratio and Firm Size were used as independent variables. The data used in the study were analyzed by panel data method. According to the results obtained from the analysis, it was determined that cash ratio, asset efficiency, leverage ratio and firm size are important determinants of financial performance of firms and profitability.