Tekstil ve moda tasarımında üç boyutlu yazıcı kullanımının tasarıma etkileri ve bir tasarım önerisi
The effects of using 3d printer in fashion and textile design and a study which is called a design proposal
  1. Tez No: 531191
  2. Yazar: NURGÜL CEBİR SAKARYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE BURSALIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Geleceğin teknolojisi olarak nitelendirilen üç boyutlu yazıcı tıp, endüstri ürünleri tasarımı, makine üretimi, giysi tasarımı, uzay teknolojileri gibi alanlarda kullanılmaya ve önem kazanmaya başlamıştır. Üç boyutlu yazıcı kullanılarak giysi üretimi birçok farklı şekilde yapılabilmektedir. Endüstriyel üç boyutlu yazıcılarda tek parça halinde basılabilen giysi, masaüstü üç boyutlu yazıcılarda parçalara bölünerek basıldıktan sonra birleştirilerek oluşturulabilmektedir. Üç boyutlu yazıcı teknolojisinin geleneksel üretim yöntemi ile bütünleştirilmesi sonucunda giysi, tekstil malzemesi kullanılarak üretilebilmektedir. Geleneksel yöntemin teknoloji ile bütünleştirilmesi ile üretilen giyilebilir nesneler, tasarımcılara ilham vermekte, yaratıcı tasarımlar yapmayı olanaklı kılmakta, giysi tasarım ve üretim sürecini değiştirerek yeni formlar oluşturmada etkili olabilmektedir. Bir tasarım önerisi; parametrik temasından yola çıkılarak oluşturulmuş ve üç boyutlu yazıcı kullanılarak üretilecek bir koleksiyon olarak hazırlanmıştır. Koleksiyon temasının parametrik olarak belirlenmesindeki en temel etken; birim biçimlerin tekrarından kumaş benzeri yapılar oluşturmak ve bu yapılar ile hareketli ve esnek giysiler yapabilmek düşüncesidir. Bu tezde ortaya konan sonuçlardan bazıları; üç boyutlu yazıcı teknolojisinin mevcut teknolojileri geliştireceği, teknolojiye yön vereceği ve yeni teknolojilerin ortaya çıkmasını sağlayacağı yönündedir. Teknoloji ve malzemeler geliştikçe üç boyutlu yazıcı ile basılan giysileri üretmenin mümkün olacağı, tekstil ve moda alanında bir sonraki adımı yaratacağı öngörülebilir. ANAHTAR KELİMELER: Üç boyutlu yazıcı, Katmanlı üretim, Tekstil tasarımı, Hazır giyim, Giysi tasarımı, Tasarım, Tasarım süreci, Moda.
Özet (Çeviri)
3D printer (The three-dimensional printer), which is defined as the technology of the future, has begun to be used and gained importance in areas such as medicine, industrial design, manufacture of machine, clothing design and space technology. By using 3D printer, garment manufacture can be done in many ways. In industrial 3D printers, clothing can be printed in a single piece while; in desktop 3D printers it can be formed by combining after printed by dividing into pieces. As a result of integration of 3D printer technology with the traditional manufacture method, clothing can be produced by using textile materials. Wearable objects, which are produced by integrating the traditional method with the technology, inspire designers, allow for making creative designs, can be effective in creating new forms by changing process of clothing design and manufacturing. A design proposal: is constituted based on its parametric relation and it was created as a collection to be produced by using 3D printer. The most important factor to parametrically determine its collection relation; using repetition of unit formats to create fabric-like structures and produce moving and flexible clothing with these structures. Some of the results that are presented in this thesis are; 3D printer technology will develop existing technologies, direct the technology and reveal new technologies. As long as the technology and materials are developing, it will be possible to produce clothing printed by using 3D printer. KEYWORDS: 3D Printer, Additive manufacturing, Textile design, Ready made clothing, Clothing design, Design, Design process, Fashion.