Alışveriş merkezlerinin sürdürülebilir ulaşım türleriyle erişilebilirliğinin irdelenmesi: Konya örneği
Exami̇ni̇ng accessibility by types of sustainable transportation for shoppi̇ng centers: The case of Konya
  1. Tez No: 531219
  2. Yazar: BÜŞRA ALPER ÖZTOKLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Her geçen gün artan teknolojik gelişmeler, artan nüfus, kentlerin sınırlarının genişlemesi ve alışveriş kavramının değişmesi ile alışveriş merkezlerinin yaygınlaşması kaçınılmaz olmuştur. Alışveriş merkezleri günümüzdeki önemi nedeniyle; hem kentlerin ve kentlinin ihtiyaçlarına göre biçim ve konum olarak şekillenmekte; hem de alışveriş merkezleri kentin ulaşım ve erişilebilirlik yapısına etki etmektedir. Günümüz kentlerinde nüfus arttıkça, ekonomik gelişmeler yaşanıp kentlerin sınırları genişledikçe, ulaşım alanında yapılan yatırımlar da artmakta ve yapılan gözlemler göstermektedir ki, ulaşım alanında yapılan yatırımlar karayolları üzerinde yoğunlaşmaktadır. Alışveriş merkezleri kentlerde yolculuk çeken en önemli kentsel fonksiyon olmanın yanı sıra tüm kentliye hitap eden merkezler olmalarından dolayı bu mekanlara sürdürülebilir ulaşım türleri ile erişilebilirlik hem kentin sürdürülebilir gelişmesine katkı sağlamakta hem de tüm kentliye eşit hakları tanımaktadır. Bu doğrultuda çalışmada; alışveriş kavramı, alışveriş merkezleri, alışveriş merkezlerinin gelişimi ve türleri, alışveriş merkezlerinin kent içindeki konumu, yer seçim kriterleri, alışveriş merkezlerine sürdürülebilir ulaşım türleri ile erişilebilirliği ve tüm bunların kentsel ulaşıma etkileri, literatür araştırmasına dayalı olarak irdelenerek, örneklem alanda yerinde gözlem ve anket çalışması yapılmıştır. Örneklem alan olarak seçilen Konya kentindeki alışveriş merkezlerinin kent içindeki konumları, ulaşım bağlantıları ile entegrasyonu ve sürdürülebilir ulaşım türleri ile erişilebilirlik durumları, ziyaretçi sayıları vb konularda bilgiler toplanmış ve değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments, increasing population, spanning of the boundaries of the cities and the changes in the concept of shopping have made the proliferation of shopping malls inevitable. Due to their importance today, shopping malls shape in accordance with the needs of cities and citizens in terms of form and location and they affect the transportation and accessibility structure of the cities. As the populations of cities increase, and the boundaries span with economic improvements, investments in the transportation field increase, and the observations show that investments in the transportation focus mostly on highways. Because shopping malls are people oriented centres, accessibility to these places through sustainable transportation types is very important in terms of both cities and malls. Accordingly, the present study investigates the concept of shopping, shopping malls, development and types of malls, location of malls within cities, place selection criteria, accessibility to malls through sustainable transportation types and the effects of all these on the urban transportation based on the literature review, and studies the sample area through observations and questionnaires. Data will be collected on the location of malls within the city, their integration with transportation links, their accessibility through sustainable transportation types and their number of visitors for the sample area; Konya province, and the collected data will be analysed.