Turizm ticaret alanında yayalaştırma ölçütleri: Hisarönü örneği
Pedestrianization in the touristic commercial area: Example of Hisarönü
  1. Tez No: 127058
  2. Yazar: ERCAN ÇINAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY KILINÇASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehirsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
TURİZM TİCARET ALANINDA YAYALAŞTIRMA ÖLÇÜTLERİ HİSARÖNÜ ÖRNEĞİ ÖZET Özellikle 17. Yüzyılda başlayan turistik amaçlı geziler, 20. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren ulaşım ve telekomünikasyondaki gelişmelerin etkisiyle kitlesel bir boyut kazanmıştır. Teknolojideki gelişmelere paralel olarak insanların daha rahat, güvenli ve sağlıklı ortamlarda yaşama gereksinimi artmış ve gün geçtikçe de artmaktadır. Özellikle hızlı ve düzensiz gelişen kent merkezlerin de altyapı yetersizlikleri nedeniyle, araç ve yaya trafiğinin bir birinden ayrılması zorunluluğu ortaya çıkmış, bu amaçla yayalaştırma politika ve uygulamaları ticaret hane sahiplerinin karşı olmasına rağmen hızla tüm dünyada yayılmaya başlamıştır. Globalleşmenin de etkisiyle ülkeler arası insan hareketleri artmış, Turizmin“kitlesel”ölçek kazanmasıyla birlikte etkilerinin daha da ağırlaşması ve olumsuzlaşması, 1990'larda, çeşitli platformlarda daha arzu edilebilir turizm şekillerinin alternatif olarak ortaya sürülmesine neden olmuştur. Ayrıca doğal güzelliği ile turist çeken yerleşim birimleri birer beton yığınlarına dönüşmeye başlamışlardır. Turizm yerleşim birimlerinde sürdürülebilir kapasitenin üzerinde meydana gelen yığılmalar, mevcut uygulamaları yetersiz kılmış ve bu durum çevrenin tahribini arttırmıştır. Yapılan yayalaştırma çalışmaları, bu tür alanların korunması ve sağlıklı yaşam koşullarının sağlanmasına yönelik planlama çalışmaları ile sınırlı kalmıştır. Bu nedenle yayalaştırılmaya ilişkin ölçütlerin tespit edilmesi insanların daha rahat, daha güvenli ve daha konforlu ortamlar oluşturmasına katkıda bulunacaktır. Örnek alan olarak Hisarönü' nde yayalaştırma koşullan incelenmiş ve ölçütler oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; turizmin gelişimi, çalışmanın amaç, kapsam ve yöntemi ele alınmıştır, ikinci bölümde; günümüz ticaret alanları ve mekansal özellikleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde; turizm ticaret alanlarının oluşumu süreç içinde değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde; günümüz başlıca turizm ticaret mekanları ele alınmıştır. Beşinci bölümde; kentlerde ulaşım ve yayalaştırma ilişkisi içinde alış veriş mekanlarına ulaşılabilirlik, yayalaştırma türleri ve kentlileşme ilişkileri ele alınmıştır. Altıncı bölümde; turizm ticaret alanında yayalaştırmanın amaçları irdelenmiştir. Yedinci bölümde; tasarım ilkeleri, yayalaştırma ölçütleri ele alınmıştır. Sekizinci bölümde; alanın tanıtılması, anket araştırmasında kullanılan yöntem ve elde edilen bulgular doğrultusunda sonuç ve öneriler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma; günümüz turizm kent merkezlerinin dinlence, eğlence amaçlı korunması, yaşatılması insanlara peyzajda daha geniş alanlar ayrılması, yaşanabilir merkezler yaratarak insanların ellerinden yüz yıllar önce alman serbest dolaşım haklarının geri iade edilmesine bir katkı sağlanması amaçlanmaktadır. xn
Özet (Çeviri)
PEDESTRIANIZATION IN THE TOURISTIC COMMERCIAL AREA: EXAMPLE OF HİSARÖNÜ SUMMARY Touristic trips, which started especially in the 17th century, have gained mass dimension after the second half of the 20th century with the developments in transportation and telecommunication systems. Parallel to technological advances, the need for people to live in a more relaxed, secure and healthy enviroment has increased and this increase is still a continuing process. Particularly; in the fast and disorderly developing centers that lack efficient infrastructures, the separation of vehicle and pedestrian movements has became a must and for this purpose despite the reactions of shop owners the pedestrianization policies and implementations have become widespread around the world. Parallel to this, together with the fast development process of the coastal towns and cities, the entity of the urban landscape has deteriorated and vehicular roads have interrupted relation between city and the coast. Moreover, in coastal towns and city centers the inefficiencies of infrastructure have caused an congestion of vehicles. As a result, the settlements where the main activity is tourism have become problematic areas. For this reason, research subject of this study has been chosen as pedestrianization in touristic commercial areas. This study is composed of eight chapters. In the first chapter, study subject, content and research methodology has been introduced. In the second chapter, today's commercial areas and their spatial characteristics have been elaborated with their historical development process. In the third one, the emergence of touristic commercial areas have been evaluated within this process. Fourth chapter concentrates on today's main touristic commercial areas. Here, general design criteria for developing commercial social relations in touristic commercial areas have been tried to be set. In the fifth chapter, within the context of relationship between transportation and pedestrianization. In the sixth chapter, main aims of the pedestrialization in the touristic commercial areas has been explained. In the seventh one, the principles and criteria of pedestrianization have been assessed generally. Finally, in the eigth chapter; the case study are has been meseureted. Results of applied questionnaires have been evaluated with respect to the design criteria in this xm