Bisiklet trafiği artışının kavşak performansına etkisinin simülasyon yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluating the effect of bicycle traffic increase on intersection performance by simulation methods
- Tez No: 775498
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sürdürülebilirlik, genel anlamda gelecek kuşaklara ekonomik, çevresel ve sosyal koşulları iyi ve yaşanabilir olan ve bu koşulların devam ettirilebilir olduğu bir dünya bırakmak olarak tanımlanabilir. Kentlerdeki yaşam kalitesini arttırmanın yollarından biri de ulaşımda sürdürülebilir olmaktır. Böylelikle yaşam kalitesini etkileyen gürültü ve hava kirliliği, zaman ve ekonomik kayıplar ve emisyon salınımı gibi olumsuz etkiler azalacaktır. Buna da insanların fosil yakıtlı özel araçlar yerine toplu ulaşım araçlarını ve sürdürülebilir enerji destekli araçları ve bilhassa mikro hareketlilik araçlarını kullanmalarını sağlayarak ulaşabiliriz. Nüfus ve araç sahipliği artışının yanında kentsel nüfus oranlarının da artması ile insanların hareketlilik gereksinimleri ve bu ihtiyaçları karşılama yöntemleri de değişebilmektedir. Son yıllarda Covid-19 pandemisi ve artan akaryakıt fiyatlarından sonra sürdürülebilir ulaşım kapsamında bisiklet ve skuter gibi kısa ve orta mesafeli ulaşım imkânı sağlayan ulaşım sistemlerine ilgi giderek artmaktadır. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG), Paris İklim Antlaşması ve Türkiye Cumhuriyeti 11. Kalkınma Planı çerçevesinde sürdürülebilir ulaşım hedefleri ve zararlı çevresel etkilerin azaltılması vurgulanmakta, bisiklet ulaşım altyapısının geliştirilmesi amaçlamaktadır. Bu çalışma kapsamında, Sakarya şehrinde alışveriş merkezi bölgeleri, sosyal alanlar, okullar ve kamu hizmet binaları gibi cazibe merkezlerinin yoğun olarak birleştiği dört adet kavşakta bisiklet trafiğinde olası ve teşvik edilen artışın araç trafiğine olan etkisi sistematik olarak incelenmiştir. Bisiklet trafiğinde kademeli artışlar yapılarak farklı senaryolar çerçevesinde araç trafiği gecikme, kuyruklanma, yakıt tüketimi, emisyon, vb. parametrelerin değerlendirmesi benzetim ortamında yapılmıştır. Çalışmada, mevcut trafik sayımları saha çalışmaları ile elde edilmiş, PTV VISSIM mikro simülasyon programı kullanılarak da senaryo değerlendirmeleri yapılmıştır. Sonuç olarak, bisiklet trafiğinin kademeli artışlarında sabah zirve saatlerinde önemli negatif değişimler ancak bisiklet trafiğinin yaklaşık 5 katına ulaşması ile başladığı; akşam zirve saatinde ise bu ivmelenmenin 2 kat bisiklet trafiği hacmine ulaşması ile daha erken başladığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın ilgili yerel yönetimlere bir örnek teşkil etmesi ve olası bisiklet, skuter ve yaya artışlarının mevcut trafik akışına ve trafiğin olumsuz etkilerine ne düzeyde tesir edeceğinin değerlendirilmesinde örnek olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainability can be generally defined as leaving a world where economic, environmental and social conditions are good and liveable and these conditions are sustainable for future generations. One of the ways to increase the quality of life in cities is to apply sustainable transport in overall planning and design of the cities. Thus, negative effects such as noise and air pollution, time and economic losses, and emission that affect the quality of life will be reduced. We can achieve this by ensuring that people use public transport and sustainable energy-powered vehicles, especially micro-mobility vehicles, instead of fossil fuelled private vehicles. In addition to the increase in population and vehicle ownership, the increase in urban population rates and the mobility needs of people and the methods of meeting these needs may also change. In recent years, after the Covid-19 pandemic and increasing fuel prices, there has been an increasing interest in transport alternatives that provide short and medium-distance transportation, such as bicycles and scooters, within the scope of sustainable transport. Within the framework of the United Nations Sustainable Development Goals (SDG), Paris Agreement and the 11th Development Plan of the Republic of Turkey, sustainable transport targets and reduction of harmful environmental impacts are strongly emphasized. Within the scope of this study, the effect of a possible increase in bicycle traffic on vehicle traffic at four intersections in the shopping center areas, social areas, schools and public service buildings were systematically investigated. By making gradual increases in bicycle traffic, vehicle traffic delays, queuing, fuel consumption, emissions, etc., are evaluated in different scenarios. The evaluation of the parameters was made in the simulation environment. In the study, current traffic counts were obtained through field observations and scenario evaluations were made using the PTV VISSIM micro simulation program. As a result, significant negative changes in the gradual increases in bicycle traffic started only with the increase of bicycle traffic approximately 5 times in the morning peak hours. In the evening peak hour, it was observed that this acceleration started earlier with the volume of bicycle traffic reaching 2 times of the current. It is expected that this study will set an example for the relevant local governments in evaluating the extent to which possible increases in bicycles, scooters and pedestrians will affect the current traffic flow and the negative effects of traffic.