6360 sayılı kanunun kırsal alanlara etkileri: Elmadağ örneği
Post graduate thesis effects of law 6360 to rural areas: Elmadag example
  1. Tez No: 531221
  2. Yazar: SEHER CEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA SULTAN TEKKANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Büyük kentlerin nasıl bir sistemle yönetileceğine dair, geçmişten günümüze kadar birçok çalışma yapılmıştır. Metropoliten alanların yönetim sistemini belirleyen 3030 Sayılı Kanunda metropoller, büyükşehir olarak adlandırılmıştır. 5216 Sayılı Kanun ile büyükşehir belediye sistemi geliştirilmiştir. 2012 yılında çıkarılan ve başta 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu olmak üzere, birçok kanunda değişiklik yapan 6360 sayılı On dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yeni bir döneme girilmiştir. Bu düzenleme ile büyükşehir belediye sisteminde önemli değişiklikler olmuş, Türkiye'deki büyükşehir belediyesi sayısı 30'a çıkarılmış, bu yerlerde il özel idareleri kaldırılmış, köyler ve beldeler mahalleye dönüştürülmüştür. 6360 Sayılı Kanun ile mahalli idarelerin sayısında değişme olduğu gibi; Ankara Büyükşehir Belediyesi de dâhil olmak üzere İl Özel İdareleri kapatılan illerdeki büyükşehir belediyelerinin, görev, yetki ve sorumluluklarında artış olmuştur. Bununla birlikte 6360 Sayılı Kanun ile büyükşehir belediye sınırları il mülki sınırları olmuş ve kırsal alanlar, niteliklerine bakılmaksızın kentsel alanlar olarak adlandırılmıştır. Bu çalışmanın amacı; 6360 sayılı kanunun irdelenerek bu kanun ile Ankara İli Elmadağ İlçesinde köyden mahalleye dönüşen Karacahasan, Edige, Kuşçuali, Taburlar, Deliler, Aşağıkamışlı, Yukarıkamışlı yerleşmelerine olan yönetsel, ekonomik ve planlama yönünden olumlu ve olumsuz etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmanın amacına ulaşabilmesi için literatür taraması ile birlikte çalışma kapsamında bulunan mahallelerde muhtarlar ve hane halkı ile anket yapılmış, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Elmadağ İlçe Belediyesi yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler doğrultusunda kanunun; Karacahasan, Edige, Kuşçuali, Taburlar, Deliler, Aşağıkamışlı, Yukarıkamışlı yerleşmelerine olan yönetsel, ekonomik ve planlama yönünden olumlu ve olumsuz yönleri ile olması gerekenler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
There have been various works about which system should be used in larger cities to be ruled up to today. Greater cities have been named as metropolis in law no. 3030 which determines the ruling system of metropolitan areas. With law no. 5216, system of metropolitan municipality has been developed. Notably the metropolitan municipality law no. 5216 generated in 2012, there has been a new turn with law no. 6360, amends various laws, which about the amendments in some laws and decree laws with establisment of metropolitan municipalities in 14 cities and 27 counties. With this regulation, there have been important changes in metropolitan municipality system; number of metropolitan municiplaities has been increased to 30 and special provincial administrations abjudged in these regions and the villages has been turned to neighborhoods. Likewise the change in numbers of the local administrations with law no. 6360; there has been increasement in duty, authority and responsibility in metropolitan municipalities in cities where local administrations abjudged including Ankara Metropolitan Municipality. Nonetheless, boundaries of metropolitan municipalities have been tuened to provincial administrative boundaries and rural areas has been named as urban areas regardless of qualifications. The purpose of this work; with scrutinisation of law no 6360, verification of positive and negative effects in terms of administrative, economic and planning perspective in settlements Karacahasan, Edige, Kuşçuali, Taburlar, Deliler, Aşağıkamışlı, Yukarıkamışlı which transformed from village to neighborhood in Elmadağ county, Ankara city. For the achievement of the goal of the study, surveys have been processed to neighborhood mukhtars and households in the neighborhoods in scope of work and discussions have been processed with Ankara Metropolitan Municipality and Elmadağ County Municipality. In accordance with analysis of law, positive and negative effects and requirements in administrative, economic and planning perspective has been indicated in Karacahasan, Edige, Kuşçuali, Taburlar, Deliler, Aşağıkamışlı, Yukarıkamışlı neighbourhoods.