Van Saray Sulama Birliği arazilerinde genel sulama problemlerinin belirlenmesi ve çözümü imkanları
Survey about determinition of general problems and problemsolving of irrogation at soil belonging to irrogation assosiation of Van Saray DC.
- Tez No: 531250
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ İSMAİL İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Van Saray ilçesinin sulama verileri ile ilgili Van Saray İlçesine bağlı 15 mahalleden 300 üretici ile yapılan anket çalışmasında; suyun ölçülmesi ve ölçülü su verilmesi, toprak özelliklerinin belirlenmesi, arazinin sulama için düzenlenmesi ve tesviye için yapılacak işlemler, bitki özelliklerine bağlı problemler, ürünün yetiştiği zamanda mutlaka su verilmesi gereken dönem, her bitki için sulama şekli konu başlıkları altında toplam 18 adet soru-cevap çalışması yapılmıştır. Van Saray ilçesine bağlı 15 mahalleden alınan toprak örnekleri ile laboratuvarda yapılan çalışmalar sonucunda toprağın Doyma Noktası, E.C. değeri, Toprak Tuzluluğu, Ph, Fosfor, Potasyum, Organik Madde ve Toprak Tekstürü verileri elde edilerek Saray ilçesine bağlı arazilere uygun sulama sistemi ve ürün deseni belirlenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study includes 18 question-answer list about irrigation data which was submitted to 300 grower of 15 villages of van saray dc asking about waters calling and using calibrated water, determination of soil specifications, correcting soil fori irrigation and leveling operations, problem sacuring due to plant specifications, period when plants irrigation is necessary, irrigation method for every plant. With the samples of soil, studied in the laboratory, taken from fifteen districts attached to Van –Saray country, the system of proper irrigation and yield figure for the territories of Saray were determined by getting the dates of saturation point, E.C. rate, soil saltines, Ph, phosphor, potassium, organic item and soil texture.