İki farklı ülkede yaş grubu yüzücülerinin; antrenman, beslenme ve fiziksel aktivite düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of the level of training, nutrition and physical activity of age group swimmers in TWO different countries
  1. Tez No: 531258
  2. Yazar: MERAL SEVÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızın amacı Amerika ve Türkiye'de yüzen yaş grubu sporcularının; beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları ile performansları arasındaki farkların karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya yaş ortalamaları 11,34 ± 0.57 yıl olan 41 Türk sporcu ve 11,40 ± 0,71 yıl olan 32 Amerikalı sporcu katılmıştır. Çalışmaya katılan tüm sporcular aktif olarak yüzme yarışmalarına katılan lisanslı sporculardır. Çalışmaya katılan sporculara veri toplama aracı olarak anket formu uygulanmıştır. Anket formunda sporcuların yaş, boy ve kilo gibi genel özelliklerine, beslenme alışkanlıklarına ve yüzme antrenmanları dışında gerçekleştirdikleri fiziksel aktivite egzersizlerine ilişkin soruların yer aldığı üç bölüm bulunmaktadır. Performans ölçütü olarak çalışmaya katılan tüm sporcuların (n=73), kendi ülkelerinde 2015-2016 sezonu kış şampiyonalarında yüzdükleri yarışlardan elde ettikleri en yüksek Uluslar Arası Yüzme Federasyonu (FINA) puanı toplamlarının ortalamaları alınmıştır. FINA puanı ileriki bölümlerde açıklanacaktır. Tanımlayıcı istatistikler ve yüzde hesaplamaları SPSS 15 paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve çalışmamızda demografik olarak sunulmuştur. Bulgulara göre antropometrik ölçümler değerlendirildiğinde Türk yüzücülerin boy ortalama değerleri 153,85 ± 6,72cm, Amerikaları yüzücülerin 153,75 ± 8.62cm, Türk yüzücülerin kilo ortalama değerleri 40,97 ± 5,57kg, Amerikalı yüzücülerin 41,07 ± 6,7kg;, Türk yüzücülerin %80,5, Amerikalı yüzücülerin %81,3'ünün yeterli ve dengeli beslendiği, yine Türk yüzücülerin %63,4, Amerikalı yüzücülerin %93,7'ünün yüzme antrenmanı dışında düzenli olarak fiziksel aktivite yaptıklarını ifade ettikleri, Türk yüzücülerin FINA puan ortalamalarının 376,4 ± 85,91 puan, Amerikalı yüzücülerin 409,4 ± 108,02 puan olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak sporcuların antropometrik ölçümleri ve beslenme alışkanlıklarıyla ilgili anlamlı bir fark tespit edilmemiş, fiziksel aktivite düzeyleri ve performansları açısından farklılıklar tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler; Beslenme Alışkanlıkları; Fiziksel Aktivite; FINA Puan; Antropometrik Ölçümler.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to compare the differences between the nutrition, physical activity habits and performances of youth swimmers in America and Turkey. 41 Turkish swimmers with the average age of 11,34 ± 0.57 and 32 American swimmers with the average age of 11,40 ± 0,71 have attended this study. All of the swimmers who have attended the study are active and licenced swimmers who participate in swimming competitions. A survey has been applied to the swimmers who took part in the study as a means of collecting data. The survey is formed of three parts with questions which are related to the general facilities of swimmers such as their ages, heights and weights, nutrition habits and the physical activity exercises that they perform apart from their swimming trainings. The average of the highest FINA points that the swimmers achieved in the swimming competitions in the 2015-2016 winter olympics in their own countries have been considered as the performance criterion. The FINA point will be explained later on. Definitve statistics and percentage calculations have been analyzed by using SPSS 15 package programme and have been demonstrated demographically in our study. When anthropometric measurements are evaluated, the average height of Turkish swimmers is 153,85 ± 6,72cm and the average height of American swimmers is 153,75 ± 8.62cm; the average weight of Turkish swimmers is 40,97 ± 5,57kg and the average weight of American swimmers is 41,07 ± 6,7kg. 80,5 % of Turkish swimmers have an adequate and a well-balanced diet and 81,3 % of American swimmers have an adequate and a well-balanced diet. Also, it has been mentioned that 63,4 % of Turkish swimmers and 93,7 % of American swimmers do physical activities regularly apart from their swimming trainings. The average FINA point of Turkish swimmers has been confirmed to be 376,4 ± 85,91 and the average FINA point of American swimmers has been confirmed to be 409,4 ± 108,02. As a result, a significant difference between the anthropometric measurements and nutrition habits of swimmers has not been observed. However, differences between the level of their physical activities and performances have been observed. Key Words; Nutrition Habits; Physical Activites; FINA Points; Anthropometric Measurements.