F.Almanya ve Türkiye'de okul öncesi eğitimi alan 4-6 yaşlar arası Türk çocuklarının dil gelişim düzeylerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 41166
  2. Yazar: HATİCE POYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECATE BAYKOÇ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Ev Ekonomisi, Linguistics, Home Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET > Dil gelişimi kendini ifade ve kişiliğinin oluşması açısından çok önemlidir. Farklı kültürlerde yaşayan ailelerin çocuklarında ana dil gelişimlerinin yaşıtlarına oranla daha geri olduğu bunun da çocukların eğitimlerinde önemli bir problem oluşturduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, temel eğitimin kademelerine ulaşmamış, F. Almanya'da yaşayan Türk ailelerin 4-6 yaş çocuklarının dil gelişim durumlarını incelemek ve bu bilgileri Türkiye'de yaşayan aynı yaştaki çocukların dil gelişim düzeyleriyle karşılaştırmak olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda, F. Almanya ve Türkiye'deki çocukların sosyo-demografik özellikleri ile Peabody Resim-Kelime Testi ve PI Verfahren Dil Seviye Testlerinden çocukların aldıkları puanların yaş, cinsiyet, doğuş sırası, ebeveynlerin eğitim durumu, devam ettikleri okulöncesi eğitim kurumu açısından farklılığın olup olmadığı araştırılmıştır. Bu çalışmanın örneklemini 143 çocuk ve ebeveyn F. Almanya'dan, 152 çocuk ve ebeveynde Türkiye'den olmak üzere örneklem grubu oluşturulmuş ve araştırma bu gruplar üzerinde yürütülmüştür. Ebeveynlere ve çocuklara ilişkin tanıtıcı bilgiler anket yoluyla elde edilmiştir. Gelişim testi olarak Kleinkindertest uygulanmış ve normal çocuklar araştırma kapsamına alınmıştır. Dil gelişim seviyesini belirtmek amacıyla Peabody Resim-Kelime Testi ve PI Verfahren Dil Seviye Testi tercih edilmiştir. Testler yönergelerine göre araştırmacı tarafından uygulanmış ve puanlan hesaplanmıştır. Elde edilen verilerin istatistik! analizleri Advanced Statistics SPSS/PC paket programı aracılığıyla bilgisayarda yapılmıştır. Anket sonuçlarına göre araştırmaya katılan F.Almanya'dan 143 Türkiye'den 152 ebeveynin eğitim düzeyleri karşılaştırıldığında ilkokul mezunu ebeveyn F.Almanya'da daha çok iken Türkiye'de ortaokul mezunu ebeveynler en büyük grubu oluşturmaktadır. Her iki grupta da büyük çoğunluğu ev hanımı anneler, babalar da ise işçiler oluşturmaktadır. Örneklem grubunda Türkiye'deki çocukların % 48'ini kız % 52'sini erkek, F.Almanya'daki çocukların ise % 49'unu kız % Sevini erkek çocuklar oluşturmaktadır. F. Almanya'daki aileler, Türkiye'deki ailelerden daha fazla sayıda çocuğa sahiptir. RAlmanya'daki çocukların büyük çoğunluğu Türk-Alman karma anaokuluna gitmekte, Türkiye'dekiler ise anaokulu ve anasınıflarına devam etmektedir. RAlmanya ve Türkiye'deki ebeveynler çocukları ile ilgili problemlerde yardım almaya açıktırlar. Her iki grupta da ebeveynler çocukların eğitiminde birlikte kararvermektedirler. F. Almanya'da evde konuşulan dil % 62 ile Türkçe iken % 30 ile Türkçe-Almanca karışık konuşulmaktadır. F. Almanya'daki çocuklar da kendi aralarında Türkçe-Almanca karışık konuşmaktadırlar. Ebeveynler çocuklarının dil gelişimi ile yalandan ilgilenmekte, kelimelerin yarım ya da yanlış söylenmesi durumunda hemen düzeltmekte, sordukları sorulan cevaplandırmaktadırlar (Tablo 19,20,21). Ebeveynler çocuklarıyla birlikte televizyon seyretmekte, ancak hazırlanan çocuk programlarım yetersiz bulmaktadırlar. F. Almanya ve Türkiye'deki çocukların gelişim test puanları karşılaştırıldığında çocukların gelişimlerinin her iki grupta da normal olduğu bulunmuştur. Türkiye'deki çocukların aldıkları puanlar açısından Peabody Resim-Kelime Testi puanlan daha yüksek bulunmuştur. Türkiye ve F. Almanya'daki çocuklar arasındaki fark anlamlıdır. F-Almanya'daki çocuklarda alıcı dilde gecikmenin Türkiye'ye göre yüksek olduğu, Türkiye'de toplam 152 çocuktan 136 çocukta, F. Almanya'da ise 143 çocuktan yalnızca 31 çocukta alıcı dilde gecikme olmadığı bulunmuştur. PI Verfahren Dil Seviye Testi puanlarına göre Türkiye'deki çocuklar daha yüksek puan almışlar ve her iki grubunda puan ortalamalar arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. F.Almanya ve Türkiye'deki çocukların Peabody ve PI Verfahren Testlerinden aldıklar puanlar cinsiyetlerine, doğuş sıralarına, ana-babanın eğitim durumuna göre karşılaştırıldığında t-testi sonuçlan anlamlı çıkmaktadır. Her iki testten de Türkiye'deki çocuklar FAlmanya'daki çocuklardan daha yüksek puan almış ve her iki ülkedeki çocuklar içinde erkekler kızlardan daha yüksek puan elde etmişlerdir. Her iki ülkede çocukların doğuş sırası arttıkça Türkiye'deki çocukların puanlan EAlmanya'daki çocuklara göre yükselmektedir. Anne-babanın eğitim durumu yükseldikçe EAlmanya ve Türkiye'deki çocukların her iki testten de aldıklar puan ortalamalar anlamlı biçimde artmaktadır. F. Almanya'da karma anaokuluna devam eden çocukların puanlan her iki testte Alman anaokuluna devam eden çocuklardan daha yüksek bulunmuştur. Türkiye'de anaokuluna ve anasınıfına devam eden çocuklar arasında her iki test puanlan arasında anlamlı bir farklılık görülmemektedir. Sonuç olarak F. Almanya'da yaşayan ve okulöncesi eğitim kurumuna devam eden 4-6 yaş Türk çocuklarının dil gelişim seviyeleri, Türkiye'deki yaşıtlarına göre daha geri bulunmuştur. Aradaki farkı en aza indirici, yetersiz dil gelişiminin eğitimdeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırıcı önlemlerin ayrıntıları ile belirlenerek uygulamaya konması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY linguistic development is very important from the point of view of expressing oneself and formation of personality. It is known that children of families living in different cultures experience slower development of mother tongue with respect to same age children, leading to an important handicap in education. The purpose of this study is to examine the language development status of Turkish children at the ages of 4-6 living in Germany and whom have not reached stages of basic education and to compare this with the level of those Turkish children who live in Turkey. With the aim stated above, differences that might exist between children living in Germany and Turkey with respect to social-demographic properties, as well as scores received from Peabody Picture- Word Test and PI Verfahren Language Level Test are investigated against age, sex, order of birth, education of parents and preschool education. In this study; the investigation has been conducted on a sample group comprising of 143 Turkish children and their parents in Germany and 152 children and their parents in Turkey selected from the universal set. Introductory information pertaining to parents and their children have been obtained through questionnaires. The scope of this investigation has included those children who have been found normal in accordance with the developmental Kleinkindertest, the Peabody Picture- Word Test and the PI Verfahren Language Level Test have been preferred. Tests have been applied and scores have been calculated in accordance with their procedures. The statistical analysis of the obtained data have been performed on a personal computer using the Advanced Statistics SPSS/PC software package. Conclusions from questionnaires indicate that when education level of 143 parents from Germany and 152 parents from Turkey are compared there are more parents in Germany with primary school degrees, while in Turkey, parents with intermediate school degrees constitute the largest group. In both groups, the majority of mothers and fathers are housewives and workers respectively. Within the sample group, % 48 of children are girls and % 52 of children are boys who live in Turkey while % 49 of children are girls and % 5J> of children are boys who live in Germany. Families living in Germany have more children than families living in Turkey. The majority of children living in Germany go to Turkish- German mixed kmdergardens while the ones living in Turkey go to all Turkish kindergardens or preschools.IV Parents living in Germany and Turkey are both open to receiving help on problems related to their children. In both of the groups, parents decide on their children's education together. In Germany, language spoken at home is % 62 Turkish while % 30 speaks mixed Turkish-German. In Germany, children among themselves use a mixed language as well. Parents are closely interested in the language development of their children and they express this by immediately correcting mispronounced or wrongly used words or by answering their questions (Tables 19, 20, 21). Parents watch television along with their children but find the programs for children insufficient When developmental test scores of children living in Germany are compared with children living in Turkey both groups are found to be normal. The Peabody Picture- Word Test scores of children living in Turkey are found to be higher. The difference between children living in Turkey with respect to Germany is meaningful. The delay in the listening comprehension for children in Germany is higher than it is for Turkey. In Turkey, no delay have been found in the listening comprehension of 136 children out of 152 while the ratio is only 3 1 out of 143 for Germany. Children in Turkey have attained a higher score from the PI Verfahren Language Level Test and the difference in the average scores between two groups have been found to be meaningful. When Peabody and PI Verfahren scores of children from Turkey and Germany are compared against sex and education of parents the t-test results are meaningful. From both types of tests children in Turkey have attained higher scores than children in Germany and in children of both countries, boys score higher than girls. In both countries as the order of birth increases the average scores of children in Turkey increases meaningfully than the average scores of children living in Germany. However, in both countries both average scores increase as the education of parents increase. In both tests scores of children attending a Turkish-German mixed kindergarden are found to be higher than those going to an all German kindergarden. In Turkey no meaningful difference in either test scores can be observed between children going to kindergardens and preschools. As a conclusion, the language development levels of Turkish children in Germany, at the ages 4-6 and attending preschools, have been found to be lower than their peers in Turkey. Hence, detailed precautions which shall minimize this difference and alleviate the negative impact of insufficient language development on education should be determined and put into effect