Beden eğitimi öğretmen adaylarının yalnızlık ve algıladıkları sosyal destek düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the loneliness and perceived social support levels of physical teachers candidates
- Tez No: 531269
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma beden eğitimi öğretmeni adaylarının yalnızlık ve algıladıkları sosyal destek düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi 2015-2016 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin farklı üniversitelerinde öğrenimlerine devam eden beden eğitimi öğretmen adaylarında oluşmuştur. Araştırmada verileri toplama aracı olarak; kişisel bilgiler formu, UCLA yalnızlık ölçeği ve çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra, bağımsız guruplar için t testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey testi, pearson korelasyon kat sayısı ve basit doğrusal regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada beden eğitimi öğretmen adaylarının yalnızlıklarının orta düzeyde olduğu görülmüştür. Bunun yanında cinsiyet, öğrenim görülen sınıf ve spor branşı değişkenine göre yalnızlık düzeyleri açısından yapılan karşılaştırmada istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülürken; barınma durumu ve kardeş sayısı değişkenine göre anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen bir başka sonuçta ise beden eğitimi öğretmen adaylarının algıladıkları sosyal destek düzeyleri yüksek bulunmuştur. Beden eğitimi öğretmen adaylarının öğrenim gördüğü sınıf ve kardeş sayısı değişkenine göre algıladıkları sosyal destek düzeylerinde anlamlı bir farklılık görülürken; cinsiyet, spor branşı ve barınma durumu değişkenlerine göre algıladıkları sosyal destek düzeylerinde anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Araştırmada beden eğitimi öğretmen adaylarının yalnızlık düzeyleri ile algıladıkları sosyal destek düzeyleri arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Beden eğitimi öğretmen adaylarının algıladıkları sosyal destek düzeyleri arttıkça yalnızlık düzeylerinin azaldığı görülmüştür. Ayrıca beden eğitimi öğretmen adaylarının algıladıkları sosyal destek düzeylerinin yalnızlık düzeyleri üzerinde önemli ve anlamlı bir yordayıcı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the levels of loneliness and perceived social support of physical education teacher candidates. The sample of the study consisted of physical education teacher candidates whom continued their education in the 2015-2016 at different universities. Personal information form, UCLA loneliness scale, multidimensional perceived social support scale was used as data collection tool. In the analysis of the data, besides descriptive statistics, t test for independent groups, one-way variance analysis, Tukey test, pearson correlation coefficient and multiple regression analysis were used. In the study, it was seen that the loneliness of the physical education teacher candidates was moderate level. In addition with there was a statistically significant difference observed that between loneliness level and gender, level of class; however, in the variable of housing and number of siblings it was not seen significant differences. Another result obtained from the study was that the physical education teacher candidates' perceived social support levels of was high. While there were significant differences in perceived social support levels according to the level of class and number of siblings there were no significant differences in the levels of perceived social support of physical education teacher candidate according to gender, sports branch and housing status variables. In the study, it was determined that there was a negative relationship between the loneliness levels and the perceived social support levels of physical education teacher candidates. While the level of perceived social support increased, the level of loneliness decreased. In addition, it was seen that physical education teacher candidates' perceived social support level levels were an important and significant predictor on loneliness.