Mekanik ventilasyon desteğinde olan hastalarda ayak masajı uygulamasının dispne, anksiyete ve konfora etkisi
The effect on dyspnea, anxiety & comfort of foot massage in patients having mechanical ventilation support
  1. Tez No: 531277
  2. Yazar: MÜCAHİDE GÖKÇEN GÖKALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ÇINAR YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Mekanik Ventilasyon Desteğinde Olan Hastalarda Ayak Masajı Uygulamasının Dispne, Anksiyete Ve Konfora Etkisi Bu çalışma, mekanik ventilasyon desteğinde olan hastalarda ayak masajı uygulamasının dispne, anksiyete ve konfora etkisini incelemek amacıyla yapılmış randomize kontrollü (ön test – son test kontrol gruplu) deneysel bir araştırmadır. Araştırma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniğinin Yoğun Bakım Ünitesinde 20 Kasım 2017 – 27 Nisan 2018 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, araştırmanın örneklem seçim kriterlerine uyan 7'si uygulama ve 4'ü kontrol olmak üzere toplam 11 hastayla oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Hasta Tanıtım Formu (HTF), Hasta Kayıt Formu (HKF) ve Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ) uygulanarak toplanmıştır. Araştırmaya katılan hastalar üç gün boyunca takip edilmiştir. Kontrol grubundaki hastalara; herhangi bir girişim uygulanmamış, birinci gün randomizasyon sonrası HTF, HKF ve GKÖ, 10 dakika sonra HKF ve GKÖ tekrar uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalara, ikinci ve üçüncü gün de HTF, HKF ve GKÖ, 10 dakika sonra HKF ve GKÖ tekrar uygulanmıştır. Ayak masajı grubundaki hastalara birinci, ikinci ve üçüncü gün her gün aynı saatte; HTF, HKF ve GKÖ; 10 dakikalık masaj uygulaması sonrası; HKF ve GKÖ uygulanmıştır. Verilerin analizinde; ayak masajı grubundaki hastaların masaj öncesi ve sonrası dispne, anksiyete ve konfor puan ortalamaları ve sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, kalp hızı, solunum hızı, oksijen saturasyonu, FiO2, PaO2, PaO2 / FiO2 için puan ortalamaları arasındaki fark Mann Whitney U Testi , grupların günler arasındaki ortalama farklar ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi analizleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract The Effect on Dyspnea, Anxiety & Comfort of Foot Massage In Patients Having Mechanical Ventilation Support This randomized controlled experimental study (including a pre- and post-test and control group) was conducted to investigate the effects of the foot massage on dyspnea, anxiety and comfort in patients receiving mechanical ventilation support. Research was conducted in intensive care units of Ege University Faculty of Medicine, Department of Chest Diseases between the dates November 20, 2017 and April 27, 2018. The research sample was comprised of a total of eleven patients who met the research criteria in the foot massage (n=7) and control (n=4) groups. Data were collected by using Patient Information Form, Patient Record Form and Visual Analogue Scale. The participants were observed for three days. The participants under the control were not intervened. After randomization on the first day, the participants under the control group were administered by the Patient Information Form, Patient Record Form and Visual Analogue Scale and 10 minutes later the Patient Record Form and Visual Analogue Scale. On the second and third days of the examination, the participants under the control group were administered by the Patient Information Form, Patient Record Form and Visual Analogue Scale and 10 minutes later the Patient Record Form, Visual Analogue Scale. The participants in the foot massage group is on the first, second and third day as each day at the same time; Patient Information Form, Patient Record Form and Visual Analogue Scale; After 10 minutes massage application; the Patient Record Form and Visual Analogue Scale implemented. In the foot massage groups dyspnea, anxiety and comfort mean scores, and mean values for systolic blood pressure, diastolic blood pressure, heart rate, respiratory rate, oxygen saturation, fiO2, paO2, paO2/ fiO2 were obtained before and after the massage treatment, and the differences between pre- and post- massage values were analyzed with the Mann Whitney U test. The intragroup differences in terms of the measurement days were with the Wilcoxon sign-rank test.