Mekanik ventilasyon desteğinde olan hastalarda aspirasyon öncesi uygulanan göğüs fizyoterapi tekniklerinin yaşam bulguları, kan gazı değerleri ve sekresyon miktarına etkisi
The effect of chest physiotherapy techniques applied before aspiration on vital signs, blood gas values and amount of secretion in patients on mechanical ventilation support
- Tez No: 802246
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP PARLAR KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu araştırma mekanik ventilasyon desteğinde olan hastalarda aspirasyon öncesi uygulanan göğüs fizyoterapi tekniklerinin yaşam bulguları, kan gazı değerleri ve sekresyon miktarına etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Randomize, kontrollü ve deneysel olarak yapılan bu araştırma Mayıs 2021-Mayıs 2023 tarihleri arasında Tunceli Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde mekanik ventilasyon desteğinde olan hastalar ile yürütüldü. Araştırma perküsyon vibrasyon grubu (n=26), ekspiratuar göğüs kafesi kompresyon grubu (n=26) ve kontrol grubu (n=26) olmak üzere toplamda 78 hasta ile tamamlandı. Veriler“Hasta Tanıtım Formu”,“Yaşam Bulguları Kayıt Formu”,“Kan Gazı Değerleri Kayıt Formu”ve“Sekresyon Miktarı Kayıt Formu”ile toplandı. Her üç gruba üç saat ara ile iki aspirasyon işlemi yapıldı. Birinci aspirasyondan üç saat sonra iki deney grubuna göğüs fizyoterapi teknikleri uygulandı, ancak kontrol grubuna uygulanmadı. Ardından ikinci aspirasyon işlemi yapıldı. Her iki aspirasyon işlemi öncesi ve sonrası yaşam bulguları, kan gazları ölçüldü ve iki aspirasyon işlemi sırasında toplanan sekresyon miktarı tartıldı. Bulgular: Gruplar arası zamana göre karşılaştırmada; birinci aspirasyon sürecinde kalp hızında, ikinci aspirasyon sürecinde ise diyastolik kan basıncı ve solunum sayısında istatistiksel olarak anlamlı değişim bulundu (p0.05), perküsyon-vibrasyon ve ekspiratuar göğüs kafesi kompresyonu gruplarında artma eğiliminde, kontrol grubunda ise azalma eğiliminde olduğu bulundu. Sonuç: Göğüs fizyoterapi tekniklerinin mekanik ventilasyon desteğindeki hastalarda diyastolik kan basıncı, kalp hızı, solunum sayısı ve periferik SpO2 üzerinde etki sağladığı, diğer parametrelerde bir etki yaratmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to determine the effect of chest physiotherapy techniques applied before aspiration on the vital signs, blood gas values and amount of secretion in patients on mechanical ventilation support. Material and Method: This randomized, controlled and experimental study was conducted between May 2021 and May 2023 in Tunceli State Hospital intensive care units with patients on mechanical ventilation support. The study was completed with a total of 78 patients, including the percussion vibration group (n=26), the expiratory rib cage compression group (n=26), and the control group (n=26). Data were collected with the“Patient Identification Form”,“Vital Signs Recording Form”,“Blood Gas Values Recording Form”and“Secretion Amount Recording Form”. Two aspirations were performed in each of the three groups with an interval of three hours. Three hours after the first aspiration, chest physiotherapy techniques were applied to the two experimental groups, but not to the control group. A second aspiration was then performed. Vital signs and blood gases were measured before and after both aspiration procedures, and the amount of secretion collected during the two aspiration procedures was weighed. Results:. In the comparison between groups according to time; Statistically significant changes were found in heart rate during the first aspiration period, and diastolic blood pressure and respiratory rate during the second aspiration period (p0.05), it was found that it tended to increase in the percussion-vibration and expiratory rib cage compression groups, while it tended to decrease in the control group. Conclusion: It was determined that chest physiotherapy techniques had an effect on diastolic blood pressure, heart rate, respiratory rate and peripheral SpO2 in patients under mechanical ventilation support, but had no effect on other parameters.