Kuşpınartepe (Amasya)'nın florası
Flora of Kuşpınar hill (Amasya)
  1. Tez No: 5313
  2. Yazar: SUAT PEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MECİT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
KUŞPINARTEPE (AMASYA)»NİN FLORASI (Yüksek Lisana Tezi) Suat PEKER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1988 ÖZ Bu araştırma Kuşpmartepe (Amasya) ve çevresinin florasını kapsamaktadır. Araştırma alanında 1987 yılı içerisinde toplanan 770 "bitki örneğinin değerlendiril mesi ile 86 familya 313 cins ve 479 tür tesbit edil miştir. Tür, alttür ve varyete seviyesinde toplam t ak son sayısı 488* dir. Tesbit edilen 479 türün 120' si Ag karesi için yeni kayıttır. Türkiye için endemik tür sayısı 33 (#6.89) 'dur. Bunlardan iki tanesi çalışma a- lammıza özgü bölgesel endemiktir. Türlerin fitocoğra- fik bölgelere dağılımları ve oranları şöyledir. Avrupa -Sibirya elementleri 51 (#10.64), Akdeniz bölgesi ele mentleri 45 (#9.39), Iran-Turan bölgesi elementleri 43 (#8. 98)* dir. Diğerleri geniş yayılışlı veya iki bölge yayılışlıdır. Toplam taksonun 2* si Pteridophyta, 486'sı Spermatophyta divizyosuna aittir. II
Özet (Çeviri)
FLORA OP KUŞPINAR HILL (AMASYA) (M.Sc. Thesis) Suat PEKER GAZ I UNIVERSITY INSTITUTE OP SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1988 ABSTRACT This study covers the Plora of the Kuşpmar Hill and the adjacent areas (Amasya). 770 plant specimens which belong to 479 species, 313 genera and 86 families have been collected from the research area in 1987. 120 of the total 479 species are new records for the Ag square. 33 species (6.89%) are endemics. Two of them are endemic to Amasya. The numbers and the rates of the phytogeographical elements are as fallows: The Euro -Siberians 51(10. 64%), the Mediterraneans 45(9.39%)f the Irano -Turanians 43(8.98%), and the remains are either widespread or belong to the two floristic regi ons. Spermatophyta is represented with 486 taxa while the Pteridophyta with 2. Ill