Düşükkarbonlu çeliğin sodyum klorürlü ortamlarda çukur oluşma ve kritik çukur oluşma potansiyellerinin potansiyostatik yöntemle belirlenmesi
The Determination of the values of breakdown and protection potentials of plain carbon steel in sodium chloride media by potentiostatic method
  1. Tez No: 5312
  2. Yazar: AHMET YAŞAR TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜBECCEL ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
DÜŞÜK KARBONLU ÇELÎ?ÎN SODYUM KLORÜRLÜ ORTAMLARDA ÇUKUR OLUŞMA VE KRÎTÎK ÇUKUR OLUŞMA POTANSİYELLERİNİN POTANSÎYOSTATİK YÖNTEMLE BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet Yaşar TURAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1988 OZ Çukur oluşma (E ) ve kritik çukur oluşma (E, ) ço JCÇO potansiyelleri, çukur korozyonunun tanımlanmasında çok önemlidir. Bu çalışmanın ilk bölümünde bu değerler, dü şük karbonlu çelikler için (Fe 99,30; C 0,10; Mn 0,50; P 0,04; S 0,05 %), sabit derişimdeki inhibitöre (0,1 M) - 3 değişen der isimlerde NaCİ (1x10 - 1,0 M) eklenerek in celendi. Daha sonraki deneyler ise, farklı derişimlerde NaCİ çözeltilerindeki çukur körozyonunu önlemede, inhi- bitörlerin etkisini ve etkinlik sırasını saptamak ama cıyla yapıldı. Potansiyostatik yöntemle anodik polari zasyon eğrilerinin elde edildiği çalışmaların ilk bölü münde 30 mV/dk; ikinci bölümünde ise, 60 mV/dk potansi yel tarama hızı kullanıldı ve ortam pH'sı, tüm çalışma boyunca, 9,0' da sabit tutuldu. Çalışmaların sonucunda, E ve E, değerlerinin, klorür derişimindeki artışla ÇO KÇO _ daha eksiye kaydıkları ve log (Cl ) ile doğrusal olarak değiştikleri; ayrıca, log (inhibitor) ile log(Cl ) deği şiminin de doğrusal olduğu bulundu ve inhibitor ler in etkinlik sırasının; fosfat > benzoat > asetat > karbonat > sitrat, şeklinde azaldığı belirlendi. II
Özet (Çeviri)
THE DETERMINATION OF THE VALUES OF BREAKDOWN AND PROTECTION POTENTIALS OF PLAIN CARBON STEEL IN SODIUM CHLORIDE MEDIA BY POTENTIOSTATIC METHOD (M.Sc. Thesis) Ahmet Yaşar TURAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1988 ABSTRACT The breakdown (E,) and the protection (E ) poten tials are very important in characterizing the pitting corrosion. These values were determined on plain carbon steels (Fe 99.30; C 0.10; Mn 0.50; P 0.04; S 0.05 %) in early experiments of this work, by addition of various - 3 concentrations of NaCl (1x10 - 1.0 M) to the constant concentration of inhibitors (0.1 M). Later experiments were carried out to determine the effects of inhibitors on preventing the pitting corrosion in various concentra tions of NaCl solutions. Anodic polarization curves were determined potentiostatically, using 30 mV/min and 60 mV/min potential scanning rates in the first and second series of experiments respectively, while the pH was kept constant at 9.0 all through that, E, and E were shifted to more active values by the increase in the chloride concentration, and the potential versus log(Cl ) curves obtained were linear. The results of second group of experiments revealed out that the log (Cl ) versus log (inhibitor) curves were linear and the most effective inhibitor was found to be phosphate followed by benzoate acetate, carbonate and citrate in the decreasing effecti veness order. Ill