Ten rengi tayininde Asıp gen polimorfizmi
Asip gene polymorphism in skin color determination
  1. Tez No: 531321
  2. Yazar: HAMİDE SÜMEYYE BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN YILANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
İnsan ten rengi, gen polimorfizimlerinden etkilenir. Dolayısıyla bireyler ve topluluklar arasında farklılık gösterir. Bu çalışmada ten rengi oluşumuna, özellikle koyu ten rengi oluşumuna etki eden ASIP (agouti) geninin rs6119471 SNP bölgesinin etkilerini araştırdık. Örneklem grubumuz Türkiye'de cilt rengiyle ilgili bir hastalık geçirmemiş (vitiligo gibi), albino olmayan, çilleri bulunmayan, cilt renginin açılması ve koyulaştırılmasıyla ilgili cerrahi operasyon geçirmemiş ve güneş yanığı bulunmayan 18 yaş ve üstü 12 gönüllü bireylerden oluşmaktadır. Çalışmaya gönüllü 12 kişinin biyolojik materyal olarak ağız içisürüntü örneklerinden elde edilen DNA'ları kullanılmıştır. Örneklem grubundaki bireylerin sol bilek içi görüntüleri 20 cm'den aynı pozisyonda ve aynı fotoğraf makinesiyle görüntülendi. Literatürde koyu ten rengi ile ilişkisi olduğu bilinen rs6119471 SNP genotiplendirildi ve değerlendirmeler toplamda 12 örnek üzerinden gerçekleştirildi. Araştırma sonucunda örneklem grubundaki açık ten renkli bireyler ile koyu ten renkli bireyler arsında rs6119471 SNP'sinde polimorfik bir farklılık beklenmesine rağmen tüm gönüllülerin C genotipinde olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Human skin color is affected by gene polymorphisms. Therefore, it differs between individuals and communities. In this study, we investigated the effects of rs6119471 SNP loci of ASIP (agouti) gene which is mainly effected on dark skin color formation. Sample Our group carrying a disease related to skin color in Turkey (vitiligo), non-albinos, freckles absent, lighten skin color and had not undergone surgery associated with thickened and sunburn are not 18 years of age and older consists of 12 volunteers. The DNA of 12 volunteers was used as a biological material. Left wrist images of the valunteers were visualized with a same camera at a distance of 20 cm. In the literature, rs6119471 SNP known to be associated with dark skin, was genotyped. Analyzes were performed on 12 volunteers. The results of the study, all volunteers were in C genotype therefore no polymorphic differences between light skinned volunteers and dark skinned volunteers in rs6119471 SNP polymorphism.