Kur'ân'a göre nübüvvet bağlamında değişmeyen sünnetullah olarak mucize olgusu
The miracle case an unchanging sunnatullah in the context of prophecy according to the Qur'an
  1. Tez No: 531322
  2. Yazar: BİLAL ATİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Mucize, Allah Te'âlâ'nın insanlığın hidayet rehberleri olarak seçmiş olduğu peygamberlere, nübüvvetlerinin hak olduğunun tasdiki mahiyetinde yine Allah tarafından bahşedilen harikulade olaylara denir. Bu çerçevede mucizenin, peygamberler tarihi içerisinde cari olan bir sünnetullah olarak, nübüvvetin ispatında önemli bir yere sahip olduğu anlaşılmaktadır. Çalışmamızda mucize konusu, Kur'ân'a has bir kavram olan sünnetullah çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmamız giriş ve sonuç dışında üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın önemi, amacı ve metodu gibi hususlardan bahsedildikten sonra birinci bölümde; mucize kavramının tahlili, ortaya çıkış süreci ve Kur'ân'da mucize mefhumunu ifade eden kavramlar üzerinde durulmuştur. Ayrıca mucizenin şartları, çeşitleri ve gayeleri gibi konular ele alınarak mucize hakkındaki metodik çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, mucizenin yakından ilişkili olduğu“nebi”ve“resul”kavramları ele alınmış ve ayrıca sünnetullah kavramının mahiyeti üzerinde değerlendirmeler yapılarak mucize-sünnetullah ilişkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunun yanı sıra Kur'ân'da anlatılan peygamber kıssalarında bahsi geçen mucizeler ele alınarak, mucize-sünnetullah ilişkisi somutlaştırılmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise; Hz. Peygamber'in mucizeleri ve O'na yöneltilen mucize taleplerine verilen cevaplar sünnetullah ekseninde değerlendirilerek, bu çerçevede çizilen Kur'ân'î perspektiften hareketle, konu hakkındaki güncel tartışmalara dair çözümlemeler yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The miracle is said to be the extraordinary event which Allah has bestowed on His prophets, who were the guides of the right way, in order to confirm them as prophets. In this respect, it is deducible that the miracles played a fundamental role to confirm the propherhood during the history of the prophets. In our work, miracle has been dealt with in the context of Sunnatullah, to which pertained Qur'an as a concept. Our study consists of three main parts besides introduction and conclusion. After having mentioned the importance, purpose and the method of research The concept of miracle was analysed and the process of the emergence of the concept and the notions that phrases miracles in Qur'an were emphasized Moreover, it was tried to draw a methodical framework about the miracle by taking into consideration the conditions of miracle, its types and aims. In the second chapter, the concepts of“nebi”and“resul”which are closely related to the concept of miracle were discussed and also the relation between miracle and sunnatullah was exhibited by evaluating the nature of Sunnatullah. In addition to this, The relationship has been tried to embody by approaching the parables of prophets in Qur'an. In the third and last chapter; the miracles of Prophet Muhammad and his responding to the claim for miracles were evaluated in the axis of Sunnatullah, and from the perspective of Qur'an drawn in this frame, attempts were made to analyze the current debates about the issue.