Selenyum ve ateroskleroz: Gaziemir'de bir hastanede olgu kontrol çalışması
  1. Tez No: 531320
  2. Yazar: ÇAĞLA YÜKSEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSABEL RAİKA DURUSOY ONMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Giriş ve amaç: Ateroskleroz, özellikle aort, koroner ve serebral arterleri tutan ve arterlerde elastikiyet kaybı ve kalınlaşmayla kendini gösteren bir damar hastalığıdır. Dünyada ve Türkiye'de ölüm sebeplerinin başında gelen ateroskleroz iş gücü kaybı, yaşam kalitesi ve maliyet açısından önemli halk sağlığı problemlerinin başında gelir. Ateroskleroz patogenezi ile ilgili birçok hipotez olmasına karşın, en kabul gören hipotez, oksidatif stres hipotezidir. Vücutta serbest radikal oluşumu arttıkça antioksidan savunma mekanizması devreye girer. Antioksidan sistem yetersiz kaldığında organizmada oksidatif stres gelişir. Reaktif oksijen türlerine karşı korunmayı sağlayan glutatyon peroksidaz, katalaz, süperoksit dismutaz gibi enzim sistemleri vardır. Glutatyon peroksidaz serbest radikal oluşumunu önleyici antioksidanlardandır ve aktvitesinin artması için yeterli miktarda selenyum alınmasına ihtiyaç vardır. Klinik çalışmalar, oksidan aktivitenin aterosklerotik hastalıklarla beraber azaldığını savunsa da, aradaki ilişki tam olarak bilinmemektedir. Selenyum ve ateroskleroz arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar sınırlı ve çelişkilidir. Bu çalışmada, makroskobik ateroskleroz tanısı alan ve almayan bireylerin serum selenyum düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız bir olgu kontrol çalışmasıdır. Minimum örnek büyüklüğü hesabı Gpower programı ile; etki büyüklüğü 0,5 , hata payı %5, güç %80 alınarak 128 kişi olarak belirlenmiştir. Bazı kan örneklerinin çalışılamama olasılığı gibi durumlar göz önüne alınarak, 70 olgu, 70 kontrol grubuyla hedef örnek büyüklüğü 140 kişi olarak kararlaştırılmış, sonuç olarak 148 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Örnek büyüklük hesabı EK 1gösterilmiştir. Akut Kalp ve Damar Hastanesi'ne başvuran, anjiyografi kararı verilmiş ve çalışmayı kabul edip onam formunu imzalayan, 45 yaş ve üstü, makroskobik aterosklerozu olan ve olmayan bireylerin epikrizleri incelenmiştir. Bireyler gerekli radyolojik muayene ve anjiografi işlemlerinden geçtikten sonra kriterlere uygun bireylere çalışma anlatılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden bireyler arasında koroner ve karotis arterlerindeki lezyon durumu ≥%70, koroner arterdeki lezyon 0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Atherosclerosis is a vascular disease that particularly affects the aorta, coronary and cerebral arteries. It is manifested by loss of elasticity and thickening of the arteries. Atherosclerosis is the leading cause of death in the world and Turkey and this disease is one of the public health problems in terms of job loss, quality of life and cost. Although there are many hypotheses regarding the pathogenesis of atherosclerosis, the mostly accepted hypothesis is the oxidative stres hypothesis. When free radical formation in the body increases, the antioxidant defense mechanism comes into play. If the antioxidant system is insufficient, oxidative stres develops in the organism. Enzyme systems such as glutathion peroxidase, catalase, superoxide dismutase which protect against reactive oxygen species are available. Glutathione peroxidase is antioxidants that prevent radical formation, and selenium removal is needed in sufficient quantities to increase their activity. Some clinical studies suggest that oxidant activity decreases with atherosclerotic diseases, but the relationship between antioxidants and atherosclerosis is not fully known. Studies that do examine the relationship between selenium and atherosclerosis are limited and contradictory. In this study, we aimed to compare serum selenium levels of healthy and atherosclerotic individuals. Materials and methods: This is a case control study. We calculated the minimal sample size with GPower program; effect size an 0,5%, error 5%, power 80%; which was determined as 128 people. Due to the possibility of error in blood sample handling, we decided to include 140 people (70 case, 70 control) and finally 148 people (74 cases, 74 controls) were included in this study. We reviewed the epicrisis of people aged 45 years or older who applied to Akut Cardiovascular Hospital. The persons who accepted the study, for whom an angiography, decision was taken study. They signed an informed answer form. After angiography and radiological consulation, we obtained two group; macroscopic atherosclerosis and healthy group. However, we distinguished two sub-group among atherosclerotic patients: carotid artery disease and coronary artery disease. We included 148 people (79 men, 69 women) the study: 36 patients were diagnosed as coronary artery disease (lesion status: ≥%70), 38 as carotid artery disease (lesion status: ≥%70) and 74 as control group (coronary lesion status 0,05).