Alt ve üst üriner sistem enfeksiyonu olan çocuklardaki ortalama trombosit hacmi ve diğe hemogram parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of mean platelet volume and other hemogram parameters in children with lower and upper urinary system infection
  1. Tez No: 531337
  2. Yazar: SARE GÖKDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. FATMA ŞEMSA ÇAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Çocuklarda üriner sistem enfeksiyonu (ÜSE) üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık görülen enfeksiyondur ve böbrek hasarı, hipertansiyon, son dönem böbrek hastalığına yol açabilmektedir. Üriner sistem enfeksiyonu tanısının hızlı konması ve tedavi protokolüne erken karar verilmesi böbrek hasarından korunma için önemlidir. Eritrosit sedimantasyon hızı (ESH), C-reaktif Protein (CRP), beyaz küre ve Prokalsitonin (PCT) akut enflamasyon sürecinin göstergeleridir ve alt ÜSE / üst ÜSE ayrımında yardımcı olur. Bunun dışında daha kolay ulaşılabilir bir tetkik olan MPV'nin de yol gösterici olabileceği yönünde çalışmalar vardır. Bu çalışmada hemogram parametrelerinin ve bir akut faz cevabı olarak yükseldiği bildirilen MPV'nin ÜSE'de araştırılması ve ESH, CRP ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Kesitsel nitelikteki bu çalışmada 1 Ocak 2017- 31 Aralık 2017 tarihleri arasında polikliniğe başvuran veya servise yatan ÜSE tanısı alan 1 ay ile 12 yaş arasındaki hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların anamnez, tam idrar tahlili, idrar kültürü, tam kan sayımı, ESH, CRP, DMSA bilgileri 'SPSS for Windows 11.5' kullanılarak analiz edildi. Mesaneye kalıcı veya intermittan kateter uygulaması gerektiren hastalar çalışma dışı bırakıldı. Ayrıca yenidoğan hastaları, immun yetmezlik tanısı olan, hematolojik veya onkolojik hastalığı olan hastalar ile birlikte aterotromboz, hipertansiyon, obezite, dislipidemi, diabetes mellitus, sigara kullanımı, kardiyovasküler hastalık, serebrovasküler hastalık, ÜSE dışındaki enfeksiyon hastalıkları ve romatizmal hastalığı olanlar çalışma dışı bırakıldı. BULGULAR: Üst üriner sistem enfeksiyonu (ÜSE) tanısı alan hastalarda ortalama WBC, ESH, CRP değerleri kontrol grubuna göre ve alt ÜSE grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0.001). Ortalama ANS değerleri, üst ÜSE grubunda alt ve kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek saptandı (p=0.001). Absolü monosit sayısı da üst ÜSE grubunda, alt ÜSE ve kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptandı (p=0.001). Ortalama MPV değerleri kontrol grubunda 7.49±0.76 fL, üst ÜSE grubunda 8.05±0.88 fL ve alt ÜSE grubunda 8.03±0.79 fL saptandı. ÜSE'de kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek ortalama MPV değerleri bulundu (p=0.001) ancak üst ÜSE ve alt ÜSE arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmedi. DMSA'da böbrek hasarı olan hastalarda hasar olmayan hastalara göre MPV değeri daha yüksek bulundu ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.189). En sık ÜSE etkeninin %75.7 (n=177) ile E. Coli ve %9.8 (n=23) ile Klebsiella olduğu saptandı. Gram negatif üremelerde gram pozitif üremelere göre daha yüksek MPV değerleri görüldü (p=0.005). SONUÇLAR: Bu çalışmada ÜSE geçiren hastalarda kontrol grubuna göre daha yüksek MPV değerlerinin olduğu saptandı ancak alt/üst ÜSE'de MPV değerleri açısından anlamlı derecede farklılık olmadığı görüldü. ANS ve AMS değerlerinin üst ÜSE'de alt ÜSE ve kontrol grubuna göre anlamlı derecede yükseldiği saptandı ancak bu konuda destekleyici başka çalışmalara ihtiyaç vardır. MPV gram negatif üremelerde gram pozitif üremelere göre daha yüksek bulundu. Literatürde MPV'nin gram pozitif ve gram negatif etkenlerde farklılık göstermesi ile ilgili farklı çalışmalar bulunmaktadır. ÜSE hastalarında MPV'nin etkileri konusunda daha geniş hasta popülasyonu ile daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle MPV'nin ve trombosit özelliklerinin hastalıklardaki rolü aydınlatılmalıdır. MPV'nin kolay ulaşılabilir olması, hızlı sonuçlanması, çok az kan ile çalışılabilmesi ve maliyetinin düşük olması göz önünde bulundurulduğunda MPV konusunda çalışmalar yapılmasının faydalı olabileceği düşünüldü. ANAHTAR KELİMELER: İdrar yolu enfeksiyonu, MPV, Üriner sistem enfeksiyonu, Piyelonefrit, Sistit
Özet (Çeviri)
AIM: Urinary tract infection (UTI) is the second most common infection in children following upper respiratory tract infections and can lead to kidney damage, hypertension, and end-stage renal disease. Rapid diagnosis of urinary tract infection and early decision of treatment protocol are important for prevention of kidney damage. Erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive Protein (CRP), white blood cell and Procalcitonin (PCT) are indicators of the acute inflammation process and help in the differentiation of lower UTI / upper UTI. Apart from this, there is a study that MPV can be a guide which is more easily accessible. The aim of this study was to investigate hemogram parameters and MPV reported to be elevated as an acute phase response in UTI and to evaluate its relationship with ESR and CRP. MATERIALS AND METHODS: In this cross-sectional study, patients between 1 month and 12 years of age who were admitted to the clinic between January 1, 2017 and December 31, 2017 were searched for their archival information. Anamnesis, complete urinalysis, urine culture, complete blood count, erythrocyte sedimentation rate, c-reactive proteine, DMSA information were analyzed using 'SPSS for Windows 11.5'. Patients who required a permanent or intermittent catheter to the bladder were excluded from the study. In addition, newborn patients, patients with hematological or oncologic diseases, who were diagnosed with immunodeficiency, atherothrombosis, hypertension, obesity, dyslipidemia, diabetes mellitus, smoking, cardiovascular disease, cerebrovascular disease, infectious diseases other than UTI and rheumatic diseases were excluded from the study. RESULTS: The white blood cell (WBC), erythrocyte sedimentation rate (ESR) and creactive protein (CRP) values of the patients with upper UTI were significantly higher than the control group and the lower UTI group (p = 0.001). The Absolute Neutrophile Count values were significantly higher in the upper UTI group compared to the control group (p = 0.001). In addition, the Absolute Monocyte Count was significantly higher in the upper UTI group than in the lower UTI and the control group (p = 0.001). The mean MPV values in the control group were 7.49 ± 0.76 fL, in the upper UTI group 8.05 ± 0.88 fL and in the lower UTI group 8.03 ± 0.79 fL. Statistically significantly higher mean MPV values were found in UTI compared to the control group (p = 0.001) but no statistically significant difference was found between upper UTI and lower UTI. The MPV value was higher in the group with damage than the group without damage but it was not statistically significant (p = 0.189). The most common UTI pathogen was E. coli (75.7%, n = 177) and Klebsiella (9.8%, n = 23). UTI caused from gram-negative microorganisms showed higher MPV values than gram positive mivroorganisms (p = 0.005). CONCLUSION: In this study, MPV values were found to be higher in patients with UTI compared to control group, but it was seen that MPV could not be used in the distinction of upper and lower UTI. Other hemogram parameters, ANC and AMC, were found to be significantly elevated in upper UTI in comparison to lower UTI. In addition, UTI caused by gram negative microorganisms showed higher MPV than gram positive microorganisms. Patients with damage in DMSA scan had higher MPV, but this was not statistically significant. There was no correlation between MPV and CRP or ESR. The most common UTI agent was E. coli with a and Klebsiella spp. Further studies with a larger patient population are needed for studying MPV levels in UTI. The influence of thrombotic events as well as infections and inflammatory diseases on MPV have been shown in many studies . Therefore, the role of MPV and other platelet parameters in diseases should be elucidated Studies on MPV could be useful considering that MPV is easily accessible, gives rapid results, needs small amount of blood and has low cost. KEYWORDS: MPV, Urinary tract infection, Urinary tract infection, Pyelonephritis, Cystitis