Sigaranın kulak burun boğaz cerrahisinde uygulanan kontrollü hipotansiyon üzerine etkileri
Effect of smoking on controlled hypotension during ear nose throat surgery
  1. Tez No: 531338
  2. Yazar: BETÜL SİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞIN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Kontrollü hipotansiyon; hipertansiyonu olmayan hastalarda ortalama arteriyel basıncın (OAB) 50-70mmHg arasında tutularak veya hipertansiyonu olan hastalarda bazal OAB'de %30'luk düşüş sağlayarak kansız bir ameliyat sahası yaratan, bu sayede operasyon başarısını artıran ve kan transfüzyon ihtiyacını azaltan bir anestezi tekniğidir. Bu yöntem kulak burun boğaz cerrahisi ve kanama potansiyeli yüksek olan diğer tüm cerrahi girişimlerde sıklıkla kullanılır. Bu çalışmada sigara kullanımının kulak burun boğaz cerrahisinde nitrogliserin ile uygulanan kontrollü hipotansiyon üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif ve gözlemsel olarak tasarlanan çalışma için etik kurul izni alındıktan sonra total intravenöz anestezi (TİVA) ve nitrogliserin ile kontrollü hipotansiyon uygulanarak septoplasti operasyonu geçiren, 40'ı sigara kullanmayan (Grup 1) ve 40'ı sigara kullanan (Grup 2) toplam 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Anestezi idamesinde intravenöz propofol infüzyonu kullanıldı, kontrollü hipotansiyon sağlamak amacıyla nitrogliserin 0.25-1 μg/kg/dk doz aralığında titre edildi. Bu süreçte hastaların hemodinamik parametreleri, operasyon sonunda kullanılan toplam propofol ve nitrogliserin miktarı, operasyon süresi, kontrollü hipotansiyon süresi kaydedilerek operasyon sonunda cerrahtan cerrahi alan kansızlığının 0-5 arasındaki bir skorlama (Fromme Skalası) ile değerlendirmesi istendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Controlled hypotension is an anesthesia technique that keeps mean arterial pressure (MAP) from 50-70 mmHg in patients without hypertension or ensures a 30% fall in basal MAP for patients with hypertension. This ensures a blood-free surgical field and hence increases operation success and reduces the need for blood transfusions. This method is frequently used for ear-nose-throat surgery and all other surgical interventions with high hemorrhage potential. In this study, the aim was to research the effects of smoking habit on controlled hypotension administered with nitroglycerin during ear-nose-throat surgery. Material and Method: This prospective and observational study administered controlled hypotension with nitroglycerin and total intravenous anesthesia to a total of 80 patients undergoing septoplasty operation, after receiving ethics committee permission. The patients were divided into two groups of 40 non-smokers (Group 1) and 40 smokers (Group 2). Intravenous propofol infusion was used for anesthesia maintenance. Nitroglycerin with 0.25-1 μg/kg/min dose was titrated with the aim of providing controlled hypotension. During this process the hemodynamic parameters of patients and at the end of the operation total propofol and nitroglycerin amounts used, operation duration, and duration of controlled hypotension were recorded. At the end of the operation the surgeon assessed the lack of blood in the surgical field with a score from 0-5 (Fromme scale). Results: There were no significant differences between the groups in terms of demographic data, body mass index (BMI), American Society of Anesthesiologists (ASA) classification, operation duration, controlled hypotension duration and total propofol and nitroglycerin amounts used (p>0.05).