Çocukluk çağı idrar yolu enfeksiyonlarının klinik ve laboratuvar özelliklerinin hematolojik parametreler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationshi̇p between clinical and laboratory features of childhood urinary tract infections and hematological parameters
  1. Tez No: 805709
  2. Yazar: FURKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL DOĞAN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş: İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) çocukluk çağında sık görülen enfeksiyonlardandır. Zamanında ve düzgün şekilde tedavi edilmediğinde renal skar, renal parenkimal hastalık, hipertansiyon ve son dönem böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlara sebep olabilen İYE'de tanının hızlı bir şekilde konulması ve tedavinin uygun şekilde başlanması morbiditenin azaltılmasında çok önemlidir. Biz de çalışmamızda; ucuz, kolay ulaşılabilen ve sık kullanılan tetkikler olan tam kan sayımı parametreleri, albumin ve CRP gibi biyokimyasal ve serolojik tetkikler üzerinden elde edilen bazı oranlar ve inflamasyon belirteçleri ile İYE tanısı ve alt/üst üriner sistem enfeksiyonu ayrımında kullanımlarını incelemeyi hedefledik. Materyal ve Metot: Çalışmamız Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tek merkezli ve retrospektif olarak planlandı. Ocak 2021 – Aralık 2022 tarihleri arasında hastanemiz Çocuk Acil Polikliniği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Poliklinikleri'ne ayaktan başvuran ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde yatarak tedavi gören hastalardan İYE tanısı alan hastalar saptanarak çalışmamıza dahil edildi. Kontrol grubu ise hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Poliklinikleri'ne sağlam çocuk izlemi için başvuran, herhangi bir şikayeti olmayan sağlıklı çocuklardan oluşturuldu. Hasta grubunun; yaşı, cinsiyeti, idrar kültüründe üreyen mikroorganizma, idrar kültürünün alındığı tarih; başvuru esnasında ateş, bulantı, kusma, huzursuzluk, idrarda kötü koku, dizüri, karın ağrısı, yan ağrısı, iştahsızlık, enürezis, hematüri, pollaküri şikayetleri olup olmadığı; takipte görüntüleme olarak üriner sistem ultrasonografisi, voiding sistoüretrogram, dimerkaptosüksinik asit sintigrafisi yapılıp yapılmadığı ve eğer yapıldıysa sonucunda saptanan bulgular; Tam İdrar Tetkiki (TİT) sonucunda direkt bakıda görülen lökosit sayısı, lökosit esteraz (LE) ve nitrit testlerinin sonuçları kaydedildi. Hem hasta grubundaki hem de kontrol grubundaki olguların tam kan sayımı sonuçlarından WBC, nötrofil, lenfosit, monosit ve trombosit sayıları, MPV, PDW, PCT, hemoglobin, RDW değerleri; seroloji ve biyokimya tetkiklerinden serum C-reaktif protein (CRP) ve albumin düzeyleri ve bu değerlerden elde edilen NLR, LMR, PLR, MPVLR, MPV/PC, Hb/RDW, CAR oranları ve SII değeri hesaplanarak kaydedildi. Ayrıca hasta grubu, başvuru esnasında ateş semptomu olup olmamasına göre kendi içinde sistit ve akut piyelonefrit grupları olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hasta-kontrol ve sistit-piyelonefrit grupları arasında tüm parametreler karşılaştırıldı. Veriler IBM SPSS 22.0 paket programıyla analiz edildi. Sürekli değişkenlerin ortalama farklarının hasta ve kontrol grupları arasında kıyaslanmasında normal dağılan değişkenler için Student's T Testi; normal dağılmayanlar için Mann Whitney U Testi, kategorik değişkenlerin gruplar arasındaki dağılımları için Ki-Kare Testi kullanıldı. Sürekli değişkenlerin birbiriyle ilişkisine Spearman korelasyon katsayısı ile bakıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Urinary tract infections (UTIs) are among the most common infections in childhood. In UTI, which can cause serious complications such as renal scarring, renal parenchymal disease, hypertension and end-stage renal disease, if not treated on time and properly, rapid diagnosis and appropriate initiation of treatment are very important in reducing morbidity. In our study; we aimed to examine the use of some ratios and inflammation markers calculated from complete blood count (CBC) parameters, biochemical and serological tests such as albumin and CRP, which are inexpensive, easily accessible and frequently used tests in the diagnosis of UTI and differentiation of lower and upper urinary tract infections. Material and Method: Our study was planned as a single center and retrospective study in Bezmialem Vakif University Medical Faculty Hospital. Between January 2021 and December 2022, outpatients who came to the Pediatric Emergency Service, Child Health and Diseases Outpatient Clinics of our hospital and inpatients who were hospitalized with the diagnosis of UTI in the Pediatrics Clinic were included in our study. The control group consisted of healthy children who did not have any complaints and who came to the Child Health and Diseases Outpatient Clinics of our hospital for healthy child follow-up. Age, gender, microorganism which was isolated in the urine culture, date of the urine culture; fever, nausea, vomiting, irritability, malodor in urine, dysuria, abdominal pain, flank pain, anorexia, enuresis, hematuria, pollakiuria complaints; renal and bladder ultrasonography, voiding cystourethrogram, dimercaptosuccinic acid scintigraphy were done or not during follow-up, if they were done the results of the imaging findings; the leukocyte count in the urine microscopy, the results of the leukocyte esterase (LE) and nitrite tests in the urinalysis of the patients were recorded. WBC, neutrophil, lymphocyte, monocyte and platelet counts, MPV, PDW, PCT, hemoglobin, RDW values from the complete blood count results; serum C-reactive protein (CRP) and albumin levels from serological and biochemical tests and some ratios and indices calculated from these values which were NLR, LMR, PLR, MPVLR, MPV/PC, Hb/RDW, CAR and SII values of both the patient and the control group were calculated and recorded. In addition, the patient group was divided into two groups as cystitis and acute pyelonephritis groups according to the presence of fever symptom at the time of admission. All parameters were compared between patient-control and cystitis-pyelonephritis groups. Data were analyzed with IBM SPSS 22.0 package program. Student's T Test was used for normally distributed variables in comparison of mean differences of continuous variables between patient and control groups; Mann Whitney U Test was used for those not normally distributed, and Chi-Square Test was used for the distribution of categorical variables between groups. The correlation of continuous variables with each other was analyzed using the Spearman correlation coefficient.