Nasal polipli hastalarda tedavi öncesi ve sonrası bakılan inflamatuar marker (endotelin/CCL16) düzeylerinin koku fonksiyonları ile korelasyonu
Correlation of the inflamatory marker (endotelin / CCL16) levels before and after treatment in patients with nasal polyposis
- Tez No: 531339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH ÇAYÖNÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç : Bu çalışmada nazal polipli kronik rinosinüzit hastalarında tedavi öncesi ve sonrası inflamatuar marker düzeylerinin koku fonsksiyonları ile korelasyonu araştırıldı. Yaygın görülen ve tedavisinde ortak görüşün henüz oluşmamış olduğu bir hastalık olana nazl polpozisin hem etyopatogenezini açıklamaya katkı sağlamayı hem de uygun tıbbı tedavi eşliğindeki sonuçlarımızla literatüre katkı sağlamayı amaçladık. Materyal Metod: 30 erkek, 26 kadın toplam 56 hasta üzerinde prospektif olarak yapılmıştır. Prospektif olarak planlanan çalışmada 19 hasta cerrahi öncesi takiplerine devam etmemesi üzerine çalışma dışı bırakıldı. Ayrıca preoperatif dönemde 7 hasta; oral kortikosteroid tedavisi sonrasında 15. Gün kontrolünde endoskopik muaynesinde makroskopik olarak nazal polip olmaması nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Sonuç olarak çalışmaya 30 hasta dahil edildi. Tedavi öncesi tanıda ve cerrahi sonrası 3. ayda kontrol tomografik, endoskopik evrelemeler SNOT22 skorlaması ve inflamatuar marker düzeylerine bakıldı ve koku testi yapıldı. Bulgular: Preoperatif değerler ile postoperatif değerler arasında, bakılan hastalık evrelemesinde (endoskopik evreleme ve tomografik evreleme) istatistiksel olarak anlamlı düzelme saptandı. 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the correlation of inflammatory marker levels with odor functions before and after treatment in patients with nasal polyposis chronic rhinosinusitis. Nasal polyposis is a common disease and there is no consensus on its treatment. In this study, we aimed to contribute to explain the etiopathogenesis of nasal polyposis and we aimed to contribute the literature with our results in the context of appropriate medical treatment. Materıal Method: 30 men and 26 women were prospectively studied on a total of 56 patients. In the prospectively planned study, 19 patients were excluded from the study because they did not follow up preoperatively. Seven patients in preoperative period; were excluded from the study because of endoscopic improvement of the nasal polyps on the 15th day after oral corticosteroid therapy. As a result, 30 patients were included in the study. At the preoperative diagnosis and at 3 months after surgery, the control tomographic, endoscopic stages SNOT22 scoring and inflmatian marker levels were examined and snıffın stıck test was performed. Results: Statistically significant improvement was observed between the preoperative values and the postoperative values, at the disease stage (endoscopic staging and tomographic staging).