Göktürk alfabesinin 1980 sonrası Türk resim sanatına yansımaları
Reflections of Gokturk alphabet on Turkish painting art after 1980
  1. Tez No: 531360
  2. Yazar: RAHİM CEZAYİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bütün toplumlarda olduğu gibi Türk Resim sanatı da kendine ait kültür unsurları ve gelenekleriyle zenginleşmektedir. Kadim Türklerin kültür ve inanç ritüelleri, her alanda olduğu gibi, geçmiş ve günümüz resim sanatına da kaynaklık etmektedir. Türk toplumlarının, kayaların üzerine inanç adına yapmış olduğu resimler zamanla özgünleşerek stilize çizgiler haline gelmiş ve Türk damgalarını meydana getirmiştir. Damgalar, Türklerin ilk alfabesi olan Runik alfabesinin harflerinin oluşum sürecinde görülmektedir. Yani Türklerin halı, kilim, mezar taşı gibi eserler de kullandıkları damgalar, bazen harf, bazen arma, bazen süs, bazen de bir statü aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Estetik kavramlar ve sınırlılıklar içerisinde yazıların içeriğini incelediğimizde, beğeni yargısı sanat eseri ve bunu doyuran yaratıcı girişimin üstüne bir ifade şekli olarak anlaşılmalıdır. Türk sanatının zeminini oluşturan damgalardan meydana gelen yazılar, bu çözümlemeyle incelendiği zaman şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda Göktürk alfabesinin, evrensel resim sanatı ve Çağdaş Türk Resim Sanatında yeri önemlidir. Tez kapsamında Göktürk Alfabesinin 1980 Sonrası Türk Resim Sanatına yansımaları, Erol Akyavaş, Rauf Tuncer, Mezahir Ertuğ Avşar, Dilek Kıratlı, Erol Kılıç, Filiz Hatipoğlu'nun resimlerinden örnekler ele alınarak incelenmiştir. Araştırma doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As in all societies, Turkish painting art is enriched with its own cultural elements and traditions. The culture and faith rituals of ancient Turks, as in every field, are the source of past and present painting. The paintings made by the Turkish societies on behalf of the faith in the name of faith became originalized by stylized lines and formed the Turkish stamps. The stamps are seen in the process of the formation of the letters of the first alphabet of the Turkish alphabet. In other words, the stamps used by the Turks, such as carpets, rugs, tombstones, are sometimes seen as letters, sometimes arma, sometimes ornamental and sometimes a status instrument. When we examine the content of writings in aesthetic concepts and limitations, the judgment of taste should be understood as a way of expressing the work of art and the creative initiative that satisfies it. When the writings of stamps which constitute the basis of Turkish art are examined with this analysis, surprising results emerge. In this context, the place of Göktürk alphabet, universal painting art and Contemporary Turkish Painting are important. In the scope of the thesis, the reflections of the Göktürk alphabet on Turkish painting after 1980, Erol Akyavaş, Rauf Tuncer, Mezahir Ertuğ Avşar, Dilek Kıratlı, Erol Kılıç, Filiz Hatipoğlu's paintings were examined. Research document analysis method was used.