Relations between the Göktürk alphabet and cave paintings
Göktürk harfleri ile kaya resimleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 821245
  2. Yazar: ŞABAN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türk tarihinde çok önemli bir yer tutan Göktürk Kitabeleri; içinde birçok Türk kültürü unsurunu barındıran, bize Türklerin dünyaya bakış açılarıyla ilgili bilgiler veren çok önemli bir eserdir. Değeri bunca büyük olan Kitabelerde kullanılan alfabenin kaynağında da yine Türk kültürünün izlerini aramak ve bunu taşıdığını düşünmek, bizim için öncelikli olmaktadır. Kökeni birçok bilim adamı tarafından tartışılan Göktürk alfabesinin mahiyetine baktığımızda bütünüyle bir Türk kültürü izlerini görebilmek mümkündür. Bu bütünlüğün oluşum sürecinde bizi ilk karşılayan olarak; kaya resimlerini, onun takipçisi tamgaları ve onun da zirvesi sayabileceğimiz Göktürk alfabesini görmekteyiz. Bu üç kültür unsurunun (kaya resimleri, tamgalar ve Göktürk alfabesi) birbiriyle devamlılık açısından bağını, benzetme yoluyla örneklendirecek olursak ne iki şeyi birleştirmek için araya tutturulan tutkal gibi yapaydır ne de aralarında keskin ya da belirgin çizgiler vardır. Aksine tamamen doğal, bir ağacın kökünden gövdesine kadarki bölümü gibi bir bütünlük teşkil etmektedir. Tezimizin asıl amacı da bu bütünlüğün kanıtlanmasına yöneliktir. Yapmış olduğumuz araştırmalarımızın sonucu olan çalışmamızın, bu doğrultuda tamamen kapalı olmasa da hafif aralık kalmış kapıları daha da aralayacağı ve yeni ufuklar açacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The Orkhon Inscriptions, which hold a vital place in Turkish history, is a significant work that contains many elements of Turkish culture and provides us with information about the Turks' worldview. It is essential for us to search for traces of Turkish culture in the origin of the alphabet used in these inscriptions, which have such great value and significance. Considering the nature of the Gokturk alphabet, which has been debated by many scientists regarding its origins, it is possible to find traces of Turkish culture entirely. The primary elements of the establishment of this entirety are rock paintings which evolved into tamgas leading to the Gokturk alphabet, which can be regarded as the end product. Considering the continuity of connection among these three cultural elements (rock paintings, tamgas, and the Gokturk alphabet), it can be said that it is neither certainly intersecting nor a coincidental relationship. Instead, they form a natural unity, similar to the entire section of a tree from its roots to its trunk. Therefore, the primary purpose of this paper is to illustrate this unity. We believe that our study which has been concluded through the results of our elaborative research will elucidate certain questions that have been slightly unanswered and encourage further discussions.