Capitalist food regime and the agrifood problem: A critique of political economic and post-developmentalist understandings of the agrarian/peasant question
Kapitalist gıda rejimi ve tarım-gıda sorunu: Tarım/köylü sorununda ekonomi politik ve post-kalkınmacı yaklaşımların bir eleştirisi
- Tez No: 531374
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİHAN ECEVİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Tarım-gıda ilişkilerine yönelik analizlerde 1980lerin sonlarından bugüne uzanan zaman diliminde gözlenen çeşitlenme ve farklılaşma süreçleri, eleştirel-tarım-gıda çalışmalarının yükselişi olarak görülebilir. 1960ların sonlarından 1980lerin sonlarına kadar eleştirel çevrelere hakim olan köylülük çalışmaları ile kıyaslandığında, eleştirel tarım-gıda çalışmalarının yükselişi ilgili literatürde önemli bir kuramsal yeniden yapılanma anlamına gelmiştir. Bu kuramsal yeniden şekillenme süreci, kendisini özellikle tarım/köylü sorunu kavramsallaştırmalarında gözlenen post-kalkınmacı dönüşte göstermektedir. Bu zeminde, bu tez, güncel tarım/köylü sorunu tartışmalarının, aynı zamanda bir açmaz olarak da görülebilecek olan, ekonomi-politik ve post-kalkınmacı yaklaşımlar arasındaki bir yarılma ile şekillendiğini iddia etmektedir. Bahsi geçen yarılmanın sosyal kuram bağlamında eleştirel bir değerlendirmesi olan bu tez, eleştirel bir toplum kuramı olarak Marksizm temelinde, gıda rejimi kavramının kapitalist gıda rejimi olarak ve tarım/köylü sorununun kapitalizmin tarım/gıda sorunu olarak yeniden kavramsallaştırması aracılığıyla, tartışmanın her iki kutbunun güçlü yanlarının bir araya getirilebileceğini ve bu yolla bu açmazdan çıkılabileceğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The proliferation and differentiation processes in critical approaches on agrifood relations since the late 1980s can be seen as the rise of critical agrifood studies. When compared to the peasant studies of the era between the late 1960s and the late 1980s, critical agrifood studies signifies a radical theoretical reorientation in the field that especially becomes apparent in the post-developmentalist turn manifested in the contemporary agrarian/peasant question formulations. On this ground, by focusing on the last three decades, this study argues that the contemporary literature on the agrarian/peasant quesiton is characterized by a divide between political economic and post-developmentalist understandings, which can also be seen as an impasse. This study, through a critical analysis of the implications of the neoliberal restructuring of agrifood relations for the agrarian/peasant question in social theoretical terms, claims that reformulating food regime as capitalist food regime on the basis of Marxism understood as a critical theory of society, and the agrarian/peasant quesition as the agrifood question of capitalism can provide a way out of this impasse by bringing the strenghts of both political economic and post-developmentalist frameworks together.