Histerektomi cerrahisinde intravenöz parasetamol ve ibuprofen'in postoperatif ağrı ve morfin tüketimine etkisi
Effect of intravenous paracetamol and ibuprofen on postoperative pain and morphine consumption in hysterectomy
- Tez No: 531384
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT AKBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ZET Giriş ve Amaç: Histerektomi, sezaryen ameliyatından sonra en sık uygulanan ikinci majör jinekolojik cerrahi operasyondur. Efektif postoperatif analjezi yönetimi ile komplikasyonların azaldığı ve hasta konforunun arttığı bilinmektedir. Prospektif, randomize, çift-kör ve plasebo kontrollü bu çalışmada; histerektomi cerrahisi uygulanan hastalarda İV parasetamol ve ibuprofenin postoperatif ağrı ve morfin tüketimine etkileri ve opioidlerle ilişkili yan etkilerin karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod: Histerektomi cerrahisi yapılması planlanan 18-65 yaş arası 66 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastalar, randomize ve çift kör olarak parasetamol verilen (Grup P: n=22), ibuprofen verilen (Grup İ: n=22), ve serum fizyolojik (SF) verilen (Grup K: n=22) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Tüm hastalara postoperatif 24 saatlik dönemde morfin ile HKA uygulandı. Hastaların yaş, boy, kilo, VKİ, ASA skorları, hemoglobin, hematokrit, platelet, INR değerleri kaydedildi. Hastaların uyanma ve postoperatif 1, 2, 6, 12 ve 24. Saatlerdeki SAB, DAB ve OAB, KAH, SS, VAS ve Ramsey skorları, HKA'da istem sayısı, verilen doz ve toplam opioid tüketimi ile birlikte opioidlere bağlı yan etkiler kaydedildi. Bulgular: Parasetamol, ibuprofen ve SF verilen gruplar; cinsiyet, yaş, kilo, boy, vücut kitle indeksi, kan sayımı verileri, komorbidite, operasyon tipi, anestezi ve operasyon süreleri ve opioidlere bağlı yan etki verileri açısından birbirine benzerdi.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Hysterectomy is the second most common gynecological surgery performed after cesarean section. It is known that effective postoperative analgesia management decreases complications and increases patients' comfort. In this prospective, randomized, double-blind and placebo-controlled study; it is aimed to compare the effects of intravenous paracetamol and ibuprofen on postoperative pain and morphine consumption in patients undergoing hysterectomy surgery and the side effects associated with opioids. Material and method: Sixtysix patients, aged between 18-65, scheduled for hysterectomy were included in the study. The study was designed as prospective, randomized, double-blind and placebo-controlled. Patients divided into three groups as administered; paracetamol (Group P, n=22), ibuprofen (Group I, n:22) and saline (Group C, n: 22). Patient control analgesia (PCA) was performed with morphine to all patients during the postoperative 24 hour period. Patients' age, height, weight, BMI, ASA score, hemoglobin, hematocrit, platelet, INR values were recorded. SAP, DAP, MAP, HR, RR, VAS scores, Ramsey scores, attempted, delivered and cumulative morphine consumptions of PCA, and also side effects associated with opioids were recorded at postoperative 1st, 2nd, 6th, 12th and 24th hours. Results: Gender, age, height, weight, body mass index, blood count data, comorbidity, surgery type, duration of anesthesia and surgery were similar between the groups.