Bireysel emeklilik sistemi katılımcılarının fon seçimini etkileyen faktörlerin ve fon seçiminde ne kadar aktif olduklarının belirlenmesi üzerine bir araştırma: Aydın ilinde bir uygulama
A study on factors that influence fund selection of private pension participants and determining how active they are while selecting funds: An application in Aydin
- Tez No: 531385
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KADERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dünya'da sosyal güvenlik alanında yaşanan ve benzer nedenlere dayanan krizler, sistemde reform ihtiyacını gündeme getirmiş, ortalama ömrün uzaması ve genç emekli sayısındaki artış, emeklilik ile ilgili düzenlemeleri zorunlu hale getirmiştir. Bireysel emeklilik programları bu reform girişimlerinden biridir. Emeklilik reformunun ikinci aşaması olarak kurulan Bireysel Emeklilik Sistemi Türkiye'de 27 Ekim 2003 tarihinde resmi olarak hayata geçmiştir. 1 Ocak 2017 itibariyle 45 yaş altı ve tüm kamu ve özel sektör çalışanı vatandaşlara zorunlu otomatik hale gelmiştir. Bireysel Emeklilik Sistemi, ekonomilerin gelişiminde oldukça önem arz eden bir sistemdir. Bu sistemin gelişimi, sisteme daha çok katılımcıların getirilerini ve gelen katılımcıların bilinçli olması ile mümkündür. Bu tezin amacı, Türkiye'deki bireysel emeklilik katılımcılarının, bireysel emeklilik sistemi içinde tasarrufları değerlendirilirken ne ölçüde etkin olduklarının ve portföylerine hangi aralıklarla müdahalelerde bulunduklarının araştırılması ve portföy yönetimi sırasında seçtikleri fonları belirlerken hangi faktörlerden etkilendiklerinin tespit edilmesidir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Bireysel Emeklilik Sistemi, Fonlar, Tasarruf
Özet (Çeviri)
Crises experienced in the world of social security and based on similar reasons, has brought the need for reform in the system, and the increase in the average life expectancy and the increase in the number of younger retirees made regulations about retirement compulsory. Individual pension schemes are one of these reform initiatives. Individual Pension System officially established as the second phase of pension reform was put into practice on October 27, 2003 in Turkey. As of January 1, 2017, it became mandatory-automatic for the citizens under-45s and all public and private sector employees. The Individual Pension System is a fairly important system in the development of economies. The development of this system is possible by the fact that more participants are brought to the system and the participants are conscious. The aim of this thesis is to study to what extent the individual retirement participants in Turkey are active while their savings are evaluated in the pension system and at what intervals they intervene the portfolio, and determine by which factors they are affected when specifying the funds they select during portfolio management. KEY WORDS: Individual Pension System, Funds, Savings