Avrupa'da mülteci istihdamına yönelik uygulamalar: Almanya, İngiltere, Fransa ve İsveç örnekleri
The employment policies of refugees in Europe: The cases of Germany, England, France and Sweden
- Tez No: 531390
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SAMBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Mültecilik ve göç kavramları birçok ülkenin gündemini sürekli meşgul eden konular olmaktadır. Özellikle son yıllarda Orta Doğu'da yaşanan gelişmeler konunun uluslararası bir mesele halini almasına yol açmıştır. Çalışmada ülkelerinden zorunlu nedenlerle göç etmek durumunda kalan mültecilerin gitmiş oldukları ülkelerde istihdam edilebilmeleri için tercih edilen sosyal politika uygulamaları incelenmiştir. İstihdam imkanı sağlanan mültecilerin varmış oldukları ülkelerde sürdürülebilir bir yaşam kurmaları ve topluma uyum sağlamaları daha kolay olmaktadır. Sosyal politika uygulamaları içerisinde istihdam konusunun seçilmesinin temel nedeni mültecilerin temel ihtiyaçlarının karşılanmasında anahtar bir role sahip olmasıdır. Seçilen ülkelerin göç politikaları uluslararası kuruluşların raporları, ulusal raporlar ve çalışmalar üzerinden incelenmiş, farklar ve benzerlikler tespit edilerek karşılaştırma yapma imkanı elde edilmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte mültecilerin yeni bir ülkede sosyal, kültürel ve ekonomik alanda entegrasyonu üzerine yapılan çalışmalar incelenerek özellikle istihdam başlığı altında belirlenen göstergeler üzerinde durulmuştur. Türkiye'nin 2010 sonrası karşılaştığı ve halen devam eden Suriyeli mülteciler konusuna ve bu konuda yapılan güncel çalışmalara değinilerek sosyal politika uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concepts of refugee and immigration are the subjects that are always on the agenda of many countries. Developments in the Middle East, especially in recent years, have led to an international issue. The preferred social policy practices for employment of refugees in selected countries have been examined in the study, which have had to migrate for compulsory reasons. It is easier for refugees who are employed to have a sustainable life in their new countries and to adapt to the new society. The main reason for choosing employment within social policy practices is that employment have important role in supplying refugees basic needs. Immigration policies of the selected countries have examined by reports of international organizations, national reports and academic studies. However, the studies related to the social, cultural and economic integration of the refugees who live in a new country have been reviewed and the indicators especially determined under the heading of employment have been emphasized. Social policy practices which have been implemented by Turkey and the studies about this issue have been analized.