Sâmiha Ayverdi'nin medeniyet ve toplum felsefesi
Sâmiha Ayverdi's philosophy of civilization and society
  1. Tez No: 531389
  2. Yazar: FETHULLAH TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ülkemizde felsefe programlarında Türk düşünürlerinin ortaya koymuş olduğu medeniyet ve toplum felsefesine ilişkin çalışmalar oldukça sınırlıdır. Cumhuriyet döneminin öncü kadın düşünürlerinden olan Sâmiha Ayverdi'nin eserlerine bir bütün olarak bakıldığında felsefi boyutunun yeterince incelenmediği görülmektedir. Çalışmamız Ayverdi'nin eserlerinden hareketle bir toplum ve medeniyet felsefesinin oluşturulabilmesinin imkânlarını araştırmaya matuftur. Sâmiha Ayverdi'nin düşüncesine genel hatlarıyla baktığımızda sosyal bilimlerin birçok disiplinini ilgilendirdiği ve felsefi bir bakış açısı ile okunması ve yorumlanması gerektiği görülür. Zira Ayverdi sosyal bilimlerin ve felsefenin inceleme sahası dâhilinde insan, toplum, devlet, millet, sosyal hayat, dini, millî ve insani değerler bakımından özgün denilebilecek derin bir tefekkür ortaya koymuştur. Bu tefekkür felsefi bir yöntem ve dikkatle irdelendiğinde adına medeniyet ve toplum felsefesi denilebilecek bir alana karşılık gelmektedir. Çalışmamızda Ayverdi'nin felsefenin de ilgi alanına girebilecek olan boyutu, ilgili literatür desteğinde ele alınıp incelenmektedir. Sâmiha Ayverdi'nin medeniyet kavramına yüklediği anlamlar, medeniyetin kurucu unsurları, medeniyetlerin yükselişleri ve düşüşleri ile toplum denilen anlamlı insan organizasyonunun yapısı, toplumsal değerler, Türk ve Osmanlı toplumunun değerler manzumesi ve bütün bunlardan elde edilecek olan Ayverdi'nin medeniyet ve toplum felsefesi irdelenerek açığa çıkarılmaya çalışılacaktır. Bu çalışmamız ile Sâmiha Ayverdi'nin medeniyet ve toplum felsefesi alanlarındaki görüşlerinin ortaya çıkmasına mütevazı bir katkı hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In our university programs, studies concerning the legacy of Turkish philosophers about the philosophy of civilization and society are very limited. A total look upon the works of Sâmiha Ayverdi, a prominent figure at Turkey's republican era, one can see that their philisophical aspects were not studied sufficiently. Witg reference to Ayverdi's works, our study is directed towards a research of possibilities of making a philosophy of society and civilization. A general look at Sâmiha Ayverdi's thought, we can see it is concerned with multiple disciplines of social sciences and ought to be read and interpreted with a philosophical aspect. Inasmuch as Ayverdi has a deep reflection in fields of social sciences and philosophy which covers humanbeing, society, state, nation, social life, religios, national and humanitarian values, that can be concidered as unique. Inasmuch as Ayverdi has a deep reflection in fields of social sciences and philosophy which covers humanbeing, society, state, nation, social life, religios, national and humanitarian values, that can be concidered as unique. When scrutinized with a philosophical methodology and attention, this reflection corresponds to a sphere which can be named as philosophy of civilization and society. This study also focuses on the relevant literature for the philosophical points of the thought of Ayverdi. The meaning of the term“civilization”ascribed by Sâmiha Ayverdi, the founding elements of civilization, the rise and fall of civilizations and the structure of the human organization that is called society, social values, set of values of the Turkish and Ottoman societies and the thought of the philosophy of civilization and society of Sâmiha Ayverdi which will be derived from these will be scrutinized and unravelled. The study has the aim of a humble contribution to the manifestation of Sâmiha Ayverdi's thoughts concerning the philosophy of civilization and society.