Tek taraflı dudak damak yarıklı bireylerde alt-RAMEC protokolü ile maksiller protraksiyonun yumuşak ve sert dokular üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of soft and hard tissues BY using alt-RAMEC protocol for maxillary protraction in patients with unilateral cleft lip and palate
  1. Tez No: 531436
  2. Yazar: EGE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SEÇKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
AMAÇ: Maksiller yetersizliği bulunan tek taraflı dudak damak yarıklı bireylerde Alt-RAMEC protokolü ile yüz maskesi uygulamasının yumuşak ve sert dokular üzerindeki etkilerini ve tedavi süresini, konvansiyonel yüz maskesi uygulaması ile karşılaştırmalı olarak incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu prospektif çalışma, 2015-2017 yılları arasında tedavi amacıyla Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na başvurmuş, tek taraflı dudak damak yarığı ile birlikte iskeletsel ve dişsel Sınıf III düzensizliğe sahip, toplam 30 birey üzerinde yürütülmüştür. Servikal vertebra maturasyon metodu (CVM) ile değerlendirilen hastalar, randomizasyon yöntemi ile seçilerek, her biri 15'er bireyden oluşan, 2 gruba ayrılmıştır. Yaş ortalaması 10,0 ± 0,7 yıl olan I. gruptaki bireylere; konvansiyonel yüz maskesi uygulanırken, yaş ortalaması 10,1 ± 2,4 yıl olan II. gruptaki bireylere; 7 hafta süren Alt-RAMEC protokolü uygulaması Hyrax tipi aparey ile yapıldıktan sonra, yüz maskesi uygulanmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası elde edilen lateral sefalometrik röntgenler üzerinde Dolphin Imaging Software Version 11.7 yazılımı kullanılarak açısal ve boyutsal ölçümler yapılmıştır. Her iki grupta tedavi sonucu oluşan iskeletsel, dentoalveoler ve yumuşak doku değişiklikleri ve tedavi süreleri değerlendirilmiştir. BULGULAR: I.ve II. grupta maksiller ölçümlere ait olan değerlendirmelerde SNA açısında, Co-A, A-PTV ve A-FHD ölçümlerinin tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı artış bulunmuştur (p0,05), II.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to evaluate the hard and soft tissue effects and treatment times of Alt-RAMEC protocol with face mask (Alt-RAMEC+FM) or conventional face mask (FM) in patients with unilateral cleft lip and palate. MATERIAL and METHOD: This prospective study is done with 30 patients who have unilateral cleft lip and palate with skeletal and dental Class III malocclusion, referred to Ege University, Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics between 2015 and 2017. The patients were evaluated with cervical vertebra maturation method (CVM) and divided into two groups, each consisting of 15 patients. Patients in Group I; (FM) (mean age: 10.0 ± 0.7 years) had conventional face mask and patients in the Group II; (Alt-RAMEC+FM) (mean age: 10.1 ± 2.4 years) had 7 weeks of Alt-RAMEC protocol with Hyrax appliance before face mask. The lateral cephalometric radiographs were evaluated before and after the treatment by using Dolphin Imaging Software Version 11.7. The skeletal, dentoalveolar and soft tissue measurements and treatment times were evaluated in both groups. RESULTS: In both groups, the maxillary measurements; SNA angle, Co-A, A-PTV and A-FHD increased significantly (p0.05).