Nazoalveoler molding tedavisi görmüş dudak damak yarıklı bireylerin yüz morfolojilerinin karma ve erken daimi dentisyonda üç boyutlu fotoğraflama yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of the facial morphology of cleft lip and palate patients treated with nasoalveolar molding using three-dimensional photogrammetry in the mixed and early permanent dentition periods
- Tez No: 970004
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN ESENLİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı nazoalveoler molding (NAM) tedavisi görmüş dudak damak yarıklı (DDY) bireylerin yüz morfolojilerini üç boyutlu yüz morfolojisi analizi (ÜBYMA) ve lateral sefalometrik radyografilerle değerlendirerek, farklı yarık tiplerine sahip bireyleri; yarıksız, Sınıf I iskeletsel malokluzyona sahip bireylerle karşılaştırmaktır. Yöntem: Yaşları 7-14 arasında değişen, ortodontik tedavisine henüz başlanmamış 42 DDY'li birey ve 40 Sınıf I malokluzyona sahip birey çalışmaya dahil edilmiştir. DDY'li bireylerin hepsi bebeklik döneminde NAM tedavisi almış olup bireyler yarık tiplerine göre; 21'i tek taraflı total dudak damak yarığı (TTDDY), 11'i çift taraflı total dudak damak yarığı (ÇTDDY) ve 10'u tek taraflı dudak ve alveol yarığı (TDAY) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Tedavi öncesinde tüm bireylerden üç boyutlu yüz görüntüleri ve lateral sefalometrik radyografiler elde edilmiştir. Bu görüntüler kullanılarak grupların iskeletsel, dental ve yumuşak doku özellikleri doğrusal, açısal, oransal, alansal ve hacimsel ölçümlerle karşılaştırılmıştır. TTDDY ve TDAY gruplarında yüzün hem sağ hem de sol tarafından yapılan ölçümlerle, bireylerde simetri değerlendirmeleri yapılmıştır. Aynı zamanda, ÜBYMA ve lateral sefalometrik radyografi analizlerinin ikisinde de incelenen eş ölçümler karşılaştırılmıştır. Bulgular: Burun genişliği ve subalar genişlik, TTDDY ve ÇTDDY gruplarında Sınıf 1 grubuna kıyasla belirgin artışlar göstermiştir (p<0,05). Alt dudak uzunluğu ÇTDDY grubunda daha yüksek bulunmuştur (p<0,05). Üst dudak projeksiyonunda TTDDY grubu diğer gruplara göre daha düşük değerler gösterirken, alt dudak projeksiyonunda da TTDDY grubu Sınıf 1 grubuna kıyasla daha düşük değerler göstermiştir (p<0,05). Burun ve paranazal bölge hacimlerinde gruplar arasında anlamlı fark izlenmemiştir. Üst dudak uzunluğu ve yüz yüksekliklerinde de gruplar arasında benzer sonuçlar izlenmiştir. Tek taraflı yarık gruplarında yapılan simetri analizlerinde, Ac–Sn, Cph–Sn, Ac–Koronal Düzlem mesafeleri ile Bc–N'–Sn açısı yarıklı bölgede yarıksız bölgeye göre anlamlı düzeyde daha yüksek; Ch–Ac mesafesi ise daha düşük bulunarak belirgin asimetriler saptanmıştır (p<0,05). Buna karşın Ac–Prn, Bc–Koronal Düzlem, Ck–Koronal Düzlem mesafeleri ile Sn–Prn/Ac–Prn oranında gruplar arasında simetrik bir yapı gözlenmiştir. Hem ÜBYMA'da hem de sefalometrik analizlerde yapılan eş ölçümler incelendiğinde; N'–Me' ve N'–Sn mesafeleri, Li–Sl–Pg'° ve N'–Prn–Pg'° açıları, ile N'–Sn/N'–Me' oranı iki analiz yöntemi arasında benzer sonuçlar vermiştir. Buna karşılık, Sn–Me' mesafesi, Sn–Me'/N'–Me' oranı ve N'–Sn–Pg'° açısı sefalometrik analizde, ÜBYMA'ya kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek; Sn–Sto ve Sto–Me' mesafeleri ile C–Sn–Ls° açısı ise ÜBYMA'da sefalometrik analizlere göre daha yüksek bulunmuştur (p<0,05). Sonuç: Gruplar arasında belirgin morfolojik farklılıklar gözlenmiştir. Tüm bireylerin NAM tedavisi almış olması, yüz yükseklikleri, dudak genişliği, alt ve üst dudak vermilyon yükseklikleri, üst dudak uzunluğu, nazal projeksiyon, labiomental açı, dudak vermilyon alanı, burun hacmi ve orta yüz hacmi gibi ölçümlerde Sınıf 1 grubuna benzer sonuçların elde edilmesine katkı sağlamış olsa da bu durum yüzün diğer kısımlarında yapılan ölçümlere yansımamıştır. Özellikle burun bölgesi, filtrum, üst ve alt dudak projeksiyonları ile çene ucu gibi alanlarda gruplar arasında belirgin morfolojik farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca nazal ve fasiyal açılarda da gruplar arası anlamlı farklar izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the facial morphology of individuals with cleft lip and palate (CLP) treated with nasoalveolar molding (NAM) using three-dimensional facial morphology analysis (3D) and lateral cephalometric radiographs, and to compare individuals with different cleft types to Class I skeletal malocclusion individuals without clefts. Methods: A total of 82 individuals aged 7–14 years who had not yet started orthodontic treatment were included. All 42 individuals in the cleft group had undergone NAM therapy in infancy and were divided by cleft type into three groups: 21 with unilateral complete cleft lip and palate (UCLP), 11 with bilateral complete cleft lip and palate (BCLP), and 10 with unilateral cleft lip and alveolus (UCLA). Before treatment, 3D facial images and lateral cephalometric radiographs were obtained from all individuals. Skeletal, dental, and soft tissue features were compared across groups using linear, angular, proportional, surface area, and volumetric measurements. In the UCLP and UCLA groups, symmetry assessments were also performed by comparing the cleft and non-cleft sides. Additionally, corresponding measurements assessed in both 3D and cephalometric methods were compared. Results: Nasal and subalar widths were significantly higher in the UCLP and BCLP groups compared to the Class I group (p<0.05). Lower lip length was greater in the BCLP group (p<0.05). Upper lip projection was found to be lower in the UCLP group compared to other groups, and lower lip projection was also lower than in the Class I group (p<0.05). No significant differences were observed in nasal and paranasal volumes. Facial height and upper lip length were also similar across groups. In symmetry evaluations of unilateral cleft groups, Ac–Sn, Cph–Sn, Ac–Coronal Plane distances and the Bc–N'–Sn angle were significantly higher on the cleft side, while Ch–Ac distance was significantly lower, indicating asymmetry (p<0.05). In contrast, Ac–Prn, Bc–Coronal Plane, and Ck–Coronal Plane distances and the Sn–Prn/Ac–Prn ratio showed a symmetric pattern between cleft and non-cleft sides. Among corresponding measurements assessed in both 3D and cephalometric analyses, N'–Me' and N'–Sn distances, Li–Sl–Pg'° and N'–Prn–Pg'° angles, and N'–Sn/N'–Me' ratio were similar between methods. In contrast, Sn–Me' distance, Sn–Me'/N'–Me' ratio, and N'–Sn–Pg'° angle were significantly higher in cephalometric analysis compared to 3D analysis (p<0.05), while Sn–Sto and Sto–Me' distances and the C–Sn–Ls° angle were significantly higher in 3D analysis (p<0.05). Conclusion: Distinct morphological differences were observed between groups. Although NAM therapy may have contributed to achieving similar results to Class I individuals in terms of facial height, lip width, vermilion height, upper lip length, nasal tip projection, labiomental angle, vermilion area, nasal volume, and midface volume, this effect was not consistently reflected in other facial regions. Notably, the nasal region, philtrum, upper and lower lip projections, and chin area showed marked morphological differences across groups. Significant intergroup differences were also observed in nasal and facial angles.