İnfant ortopedisi görmüş dudak damak yarıklı bireylerin erken ve geç karma dentisyonda dental ark özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of dental arch characteristics in early and late mixed dentition of cleft lip and palate individuals treated by infant orthopedics
  1. Tez No: 907334
  2. Yazar: EBRU ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN ESENLİK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Amaç: Yenidoğan ortopedisi (YO) ve gingivoperiosteoplasti (GPP) uygulamalarının erken ve geç karma dentisyon dönemindeki dudak damak yarıklı (DDY) bireylerin dental ark boyutları ve dental ark ilişkileri üzerindeki etkilerinin yarıksız bireylerle karşılaştırılarak incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: 7-13 yaş aralığındaki 95 DDY'li birey öncelikle yarık tipine göre gruplara ayrılmıştır. Tek taraflı tam DDY (TTDDY) grubunda 52, tek taraflı dudak ve alveol yarığı grubunda (TDAY) 22, çift taraflı tam DDY (ÇTDDY) grubunda ise 21 DDY'li birey bulunmaktadır. Sonrasında gruplar YO ve GPP uygulanma durumlarına göre tekrar alt gruplara ayrılmıştır. DDY'li bireylere ait üç boyutlu dijital modeller üzerinde ark genişliği, uzunluğu, derinliği ile yarık genişliği ve segmentler arasında her yönde seviye farkı ölçümleri gerçekleştirilerek kontrol grubundaki 75 yarıksız bireyle karşılaştırılmıştır. DDY'li bireylere ait dijital intraoral fotoğraflar üzerinden fistül tipleri değerlendirilmiştir. DDY'li bireylerde MHB İndeks skorlaması yapılmış ve indeks skorları ile dental ark boyutları arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde ANOVA, Tukey Testi, Pearson Ki-kare Testi, Kruskal-Wallis H Testi ve Spearman Korelasyon Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of infant orthopedics (IO) and gingivoperiosteoplasty (GPP) on dental arch dimensions and dental arch relationships in early and late mixed dentition children with cleft lip and palate (CLP) by comparing them with non-cleft children. Materials and Methods: 95 children with CLP between the ages of 7-13 were first divided into groups according to cleft type. There are 52 children with CLP in the unilateral total CLP (TTDDY) group, 22 children in the unilateral cleft lip and alveolar group (TDAY), and 21 children in the çift taraflı total CLP (ÇTDDY) group. After that, the groups were divided into subgroups according to who had IO and GPP. Arch width, length and depth, cleft width and level difference in all directions between segments were measured on three-dimensional digital models of children with CLP and compared with 75 children without cleft in the control group. Fistula types were evaluated based on digital intraoral photographs of children with CLP. MHB Index scoring was performed in children with CLP and the relationship between index scores and dental arch dimensions was evaluated. ANOVA, Tukey Test, Pearson Chi-square Test, Kruskal-Wallis H Test and Spearman Correlation Test were used in statistical analyses.