İnsan çene kası sinaptik bağlantılarının araştırılması
Investigating synaptic connections of human jaw muscle
- Tez No: 531448
- Danışmanlar: PROF. MURAT PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Fizyoloji, Nöroloji, Biophysics, Physiology, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnsan Çene Kası Sinaptik Bağlantılarının Araştırılması Elektromiyografi insan sinir sistemi ve bağlantılarının araştırılmasında kullanılan elektrofizyolojik bir ölçüm yöntemidir. Bu araştırmada farklı seviyelerde mekanik ve transkraniyal manyetik uyarılar uygulanması ile masseter kasından elektromiyografi ölçümü yapılarak korteks, masseter kası ve reseptörler arasındaki sinaptik bağlantıların ve farklı kasılma durumlarında bu bağlantılardaki olası değişimlerin ortaya çıkarılması amaçlandı. Araştırmaya herhangi bir dental, nörolojik, psikiyatrik, alerjik ya da kas hastalığı ve gebelik durumu olmayan 22–39 yaşları arasında 20 sağlıklı yetişkin gönüllü katıldı. Mekanik uyarılar mekanik uyarı probu ile ön sağ kesici dişe ve transkraniyal manyetik uyarılar sekiz şeklinde bobin ile korteks çiğneme bölgesine verildi. Kayıtlar sağ masseter kasından, tek kullanımlık Ag-AgCl elektrodlar vasıtasıyla yüzeyel elektromiyografi yöntemiyle alındı. Elde edilen verilerden refleks parametreleri, inhibisyon-eksitasyon seviyeleri ve motor uyartılmış potansiyeller incelendi. Bu araştırma sonucuna göre, çiğneme sırasında oluşan refleks yanıtların çenenin sabit kasılması sırasında oluşan yanıtlardan farklı olduğu ortaya çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
Investigating synaptic connections of human jaw muscle Electromyography is an electrophysiological method used to investigate the human nervous system and its connections. In this study, electromyography measurement of masseter muscle by applying mechanical and transcranial magnetic stimuli at different levels was aimed to reveal synaptic connections and possible connectivity changes between cortex, masseter muscle and receptors in different muscle contraction conditions. Twenty healthy adult volunteers (22-39 years of age) who did not have any dental, neurological, psychiatric, allergic or muscular diseases and pregnancy status participated in the study. Right incisor was stimulated by mechanical stimuli in different intensity. The left motor cortex innervating the right jaw muscles was stimulated using a stimulator via a figure of-eight shaped transcranial magnetic stimulation coil. Surface EMG was recorded from the right masseter muscle with disposable adhesive Ag-AgCl electrodes. Motor evoked potentials, inhibitions and excitations of the electromyographic activity and reflex parameters were investigated. The present study demonstrates that the reflex responses during chewing were different from the responses during the isometric contraction of the jaw.