Asal halkalarda sıfır çarpımlar üzerinde hareket eden dönüşümler
Maps acting on zero products in prime rings
  1. Tez No: 612243
  2. Yazar: TUĞÇE ŞENGÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ARGAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez esas olarak dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılarak, bu konuyla ilgili yapılmış bazı çalışmalar hakkında kısa bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, bu tezin daha kolay anlaşılabilmesini ve daha rahat okunabilmesini sağlayacak bazı temel tanım, teorem ve özelliklere yer verilmiştir. Ayrıca tezde kullanılan kavram ve önemli referans sonuçları da bu bölümde verilmiştir. Üçüncü bölümde M.A. Chebotar et al. tarafından 2004 yılında çıkarılan çalışması ele alınmıştır. Asal halkalar üzerinde tanımlanan sıfır çarpımı koruyan dönüşümler incelenmiştir. Bu dönüşümler hakkında bazı sonuçlar verilmiştir. Dördüncü bölümde T.K. Lee'nin 2017 yılındaki çalışması ele alınmıştır. Asal halkalar üzerinde, \xi-Lie çarpım türünden faydalanarak xy ve yx sıfır çarpımları üzerinde sıfırlanan ikili-toplamsal dönüşümler karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consist of four chapters. In the first chapter, the subject of the thesis is introduced and short information about the works have been done so far related to this subject is given. In the second chapter, some basic definitions, theorems and properties which may help to make easier understanding and reading of this thesis are given. Furthermore, the frequently used notation and important results from the references take places in this chapter. In the third chapter, the 2004 work of M.A Chebotar et al. is considered. Maps Preserving zero product on prime rings is studied. Some important results related to these maps are given. In the fourth chapter, T.K. Lee's 2017 work is handled. Bi additive maps of \xi-Lie product type vanishing on zero products of xy and yx on prime rings are characterized.