Sıfır Lie ve Jordan çarpım koruyan dönüşümler
Zero Lie and Jordan product preserving maps
- Tez No: 594790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışması esasen 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusu hakkında genel bilgiler verilip, bu konuda yaplmış bazı çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, bu tezin okunabilirliğini kolaylaştırmak için birtakım tanımlara, teoremlere ve fonksiyonel özdeşlikler teorisinin bazı önemli sonuçlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, M. Bresar'ın 2007'deki çalışması ele alınmıştır. Sıfır Lie çarpım koruyan dönüşüm tanımı verilmiş ve merkezi kapalı asal cebirler üzerinde bu türden dönüşümlerin yapısı incelenmiştir. Dördüncü bölümde, M.A. Chebotar, W.F. Ke, P.H. Lee ve R. Zhang'ın 2006'daki çalışması ele alınmıştır. Matrisler halkası üzerindeki sıfır Jordan çarpım koruyan dönüşümler incelenmiş ve bazı varsayımlar altında bu türden dönüşümlerin formu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of four chapters. In the first chapter, general information about the subject of the thesis is given and some works that have been done related to this subject is mentioned. In the second chapter, in order to ease the reading of this thesis, several definitions, theorems and some important results in the theory of functional identities is included. In the third chapter, M. Bresar's 2007 work is considered. The definition of zero Lie product preserving map is given and the form of this type maps on centrally closed prime algebras is studied. In the fourth chapter, the 2006 work of M.A. Chebotar, W.F. Ke, P.H. Lee and R. Zhang is handled. Zero Jordan product maps of matrix rings is investigated and the form of this type maps under some assumptions is described.