Mechanical properties of ti6al4v parts produced by electron beam melting and topology optimization in different building directions
Elektron ışını ergitme yöntemi ile üretilen ti6al4v parçaların farklı kurulum yönlerindeki mekanik özellikleri ve topoloji optimizasyonu
  1. Tez No: 531460
  2. Yazar: SELEN TEMEL YİĞİTBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN İLHAN KONUKSEVEN, DR. ORHAN GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Titanyum ve alaşımları mekanik malzeme özellikleri sayesinde sanayinin birçok alanında tercih edilmektedir. Korozyon dayanıklılığı, yüksek mukavemet dayanımı ve düşük yoğunluk gibi iyi özelliklerinin yanında ham madde tedarik sürelerinin uzunluğu, işlenebilirliğinin zor ve maliyetli olması titanyum kullanımını sınırlandırmaktadır. Diğer yandan gelişen katmanlı imalat yöntemleri sayesinde karmaşık parçaların toz hammaddeden üretimi mümkün hale gelmiş ve günümüz araştırmaları bu yeni teknolojiler üzerinde yogunlaşmaktadır. Katmanlı imalat yöntemlerinden biri olan“Elektron Işını ile Ergitme”tasarımcılara geleneksel yöntemlerle üretilmiş parçaların malzeme özellikleri ile rekabet edebilecek, optimize edilmiş karmaşık parçaları geliştirmeleri konusunda olanak tanımaktadır. Bu tez çalışmasının ilk aşamasında elektron ışını ile ergitme yöntemi kullanılarak ASTM E8 standardına uygun olarak dokuz adet numune farklı kurulum yönlerinde (makine çalışma koordinatlarına göre X, Y ve Z yönlerinde) üretilmiştir. Yüzey pürüzlülügünün mekanik özellikler üzerindeki etkisinin görülmesi amacıyla, her yönde üretilen birer numune tornalama işlemine tabii tutulmuştur. Daha sonra her bir numuneye çekme testi uygulanmış, yüzey pürüzlülügü ölçülmüş ve kırılma yüzeyleri mikroskobik ortamda incelenmiştir. Sonuç olarak dikey olarak üretilen parçaların çekme özelliklerinin daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. ˘ Çalışmanın ikinci aşamasında, aynı çalışma fonksiyonuna sahip daha hafif, karmaşık yapıların katmanlı imalat ile üretiminin mümkün oldugunu göstermek amacıyla, testlerle elde edilen veriler kullanılarak örnek bir uçak parçasının topoloji optimizasyonu yapılmıştır. Parça yatay ve dikey olarak üretilmek üzere iki adet optimizasyona tabii tutulmuştur. Parçanın konumlandırılması, yük koşulları ve karşılık gelen gerilim degerlerine göre belirlenmiştir. Optimizasyon sonucunda sistem performansında kayıp yaşamadan, yaklaşık olarak %40 daha hafif tasarımlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Titanium and its alloys are used in various industries due to their mechanical properties such as high corrosion resistance, high strength and low-density. However, utilization of parts made of titanium are limited since the lead time for raw material is long, they are hard to machine, and the machining costs are high. On the other hand, it is possible to produce complex parts with powder material by additive manufacturing techniques, and there is a growing interest in research on these new technologies. Electron Beam Melting, one of the additive manufacturing methods, gives chance to designers to develop complex parts that have comparable mechanical properties to the parts produced by conventional methods. In the first part of this study, nine samples according to ASTM E8 standard were produced in different building directions (according to machine coordinate system X, Y and Z). To see surface imperfections effect on mechanical properties, one of the samples built in each direction were machined by lathe. After that, tensile test was performed, surface roughness was measured for each specimen and the fracture surfaces were examined. As a result, it was observed that the parts built in vertical direction have better tensile properties. In the second part of the thesis, to show that it is possible to produce light weight complex parts that satisfy the system function by additive manufacturing, topology optimization of an aircraft fitting was done with data from the experimental part. Two optimizations were performed for the parts to be manufactured in vertical and horizontal building directions. Location of the parts were determined according to the load cases and corresponding stress values. After optimization, newer designs with around 40% less weight were obtained without sacrificing the system performance requirement.