Sağlık sektöründe örgütsel güven ve örgütsel bağlılık ilişkisi: İstanbul hastanelerinde görev yapan hemşireler üzerine bir araştırma
Organizational trust and organizational commitment in the health sector: A research on the nurses in İstanbul hospitals
  1. Tez No: 531483
  2. Yazar: MERİÇ ÇAĞRI AĞIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada sağlık sektöründe meslek hayatına devam eden hemşirelerin örgütsel güvenleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma 466 katılımcı ile yapılmıştır. Araştırmada öncelikle katılımcıların demografik özellikleri kapsamında frekans analizli yapılmıştır. Daha sonra ise kullanılan ölçeklerin güvenilirlik ve geçerlilik analizleri yapılmıştır. Sonraki adımda ise örgütsel güven ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi incelemek adına korelasyon analizi yapılmıştır. Bu adımdan sonra demografik özelliklerin değişkenler üzerinde farklılık oluşturup oluşturmadığını incelemek adına normallik testi ve devamında ise farklılık testleri yapılmıştır. Çıkan sonuçlara göre örgütsel güven ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönlü bir ilişki vardır. Ayrıca katılımcıların bazı demografik özellikleri örgütsel güven ve örgütsel bağlılık algılarında farklılaşmaya neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between the organizational trust and the organizational commitment of the nurses who continue their professional life in the health sector has been examined. The study was conducted with 466 participants. In the study, frequency analyzes were conducted primarily within the context of demographic characteristics of the participants. Then, the reliability and validity analyzes of the scales used were made. In the next step, a correlation analysis was conducted to examine the relationship between organizational trust and organizational commitment. After this step, the normality test was conducted to examine whether the demographic characteristics differed from the variables, and the difference test was performed in the continuation. According to the results, there is a positive relationship between organizational trust and organizational commitment. In addition, some demographic characteristics of participants have led to differentiation in organizational trust and organizational commitment.