Örgütsel adaletsizlik-iş davranışları ilişkisinde iş tutumlarının rolü
The role of job attitudes between organizational injustice and job behaviors relationship
- Tez No: 263116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Neredeyse her çalışanın en temel şikayetlerinden birisi adaletsiz örgütsel uygulamalardır. Çeşitli araştırmalarda örgütsel adaletin iş tatmini, işten ayrılma niyeti, işe devamsızlık, örgütsel bağlılık, iş yerinde gerilim, iş stresi ve yöneticiye ve örgüte güven gibi çeşitli çalışan reaksiyonları ile ilişkili olduğu öne sürülmüştür. İşe yabancılaşma da negatif bir çalışan reaksiyonu biçimi olmasına rağmen şimdiye kadar örgütsel adaletsizlik ile ilişkisi incelenmemiştir. Daha önceki çalışmalar örgütsel liderlik, örgütsel vatandaşlık davranışı, örgütsel bağlılık ve çalışma eylemi ve alkol davranışı gibi farklı araştırma alanlarında işe yabancılaşmayı incelemiştir.Örgütsel adalet literatüründe özellikle son yıllarda, dağıtım adaleti, işlem adaleti, kişilerarası adalet ve bilgisel adalet şeklinde 4 boyut üzerinde durulmaktadır. Bu tez çalışması örgütsel adaletsizlik kavramını incelemekte ve bu 4 boyutun çalışan davranışlarına etkilerini araştırmaktadır. Ayrıca, bir grup aracı değişkenin örgütsel adaletsizlik ve iş davranışı ilişkisindeki rolleri de incelenmektedir.Son yıllarda Türkiye'deki sağlık sektörü ve hastane sistemindeki gelişmeler bu sektörde çalışan personelin önemini arttırmıştır. Sağlık hizmetlerinin verilmesindeki önemleri nedeniyle bu tez çalışması için doktor ve hemşireler seçilmiştir. Tez içeriğinde öne sürülen değişkenler arası ilişkiler İstanbul'daki kamu ve özel sektör hastanelerinde çalışan doktor ve hemşirelerden oluşan 442 sağlık personeli üzerinde incelenmiştir. Tez çalışması göstermiştir ki örgütsel adaletsizlik, sağlık çalışanları arasında da önemli bir sorundur ve çalışanların çeşitli tutum ve davranışlarını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
One of the main complaints of almost all employees are unfair organizational practices. Organizational justice is argued to be related to several employee reactions such as job satisfaction, turnover intention, absenteeism, organizational commitment, workplace aggression, job stress, and trust in manager and organization in several studies. Although work alienation is a form of negative employee reaction, its relationship with organizational injustice has not been examined so far. Some previous studies examined work alienation in different research areas such as organizational leadership, organizational citizenship behavior, organizational commitment, and work experience and drinking behavior.In organizational justice literature, especially in recent years, four dimensions are emphasized namely distributive justice, procedural justice, interpersonal justice, and informational justice. This thesis examines the concept of organizational injustice, and investigates the effects of this four dimensions on employee behaviors. In addition, it is investigated the roles of a group of mediator variables between organizational injustice and job behavior relationship.In recent years, developments in healt sector and hospital system has increased the importance of health staff. Doctors and nurses were chosen for this thesis because of their importance in healthcare delivery services. The proposed relationships between variables in the context of thesis were tested on 442 healthcare professionals working for public and private hospitals in Istanbul. This thesis has shown that organizational injustice is a significant problem among healthcare workers and effects employees several attitudes and behaviors.