Katılım bankalarınca sağlanan finansman desteği
Financial support provided by participation banks
- Tez No: 531491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ŞİT İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Finansal ihtiyaçlarını İslam hukuku ilke ve kurallarına göre karşılamak isteyen ve bu nedenle İslami finansın en önemli özelliği olan faiz yasağından kaçınmak isteyen kişi ve kurumlar, mevduat bankalarıyla sözleşme kurmaktan çekinmektedir. Ancak artan insan ihtiyaçları İslam'daki faiz yasağını gözeten kişi ve kurumları mevduat bankacılığı kredilerine alternatif olacak yöntemler aramaya sürüklemiştir. Bu kapsamda tüm dünyada İslami bankalarca mevduat bankacılığı kredilerine alternatif olarak kullanılan“murabaha”yöntemi Türk katılım bankacılığı uygulamasında kurumsal ve bireysel finansman desteği sözleşmesi olarak yer bulmuştur.“Murabaha”sözleşmesi klasik anlamıyla satıcının malın fiyatının veya maliyetinin üzerine belli bir kâr koyarak ve bu kârı alıcıya bildirerek yaptığı satışı ifade etmektedir. Modern anlamda“murabaha”sözleşmesi ise finansman sağlayan kurumun, alıcı tarafından sipariş edilen malı peşin fiyatı üzerinden satın alarak, alıcıya vadeli fiyat üzerinden sattığı sözleşmedir. Günümüzde“murabaha”sözleşmelerinde süreci pratik hale getirmek isteyen katılım bankaları“vekalet”yöntemini uygulamaktadır. Söz konusu yöntemde banka, müşteriye istenilen malın satın alınması için İslam hukuku anlamında vekalet verir. Bu özellikleriyle Türk hukukuna göre bir sui generis bir sözleşme olan finansman desteği sözleşmesi şüphesiz ki diğer banka kredileriyle ilgili kural ve sınırlamalara tabidir. Bu çalışmada da finansman desteği sözleşmesi tüm yönleriyle incelenmeye, sözleşmenin mevduat bankacılığı kredileriyle benzer ve farklı yönleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Individuals and institutions who wish to meet their financial needs according to the principles and rules of Islamic law and who wish to avoid the interest ban, which is the most important feature of Islamic finance, therefore, refrain from contracting with deposit banks. However, increasing human needs have led people and institutions that are interested in the ban on interest in Islam to seek methods that are alternative to deposit banking loans. In this context, the“murabaha”method, which is used as an alternative to depositing banking loans by Islamic banks all over the world, has been included in the corporate and individual financing support agreement in Turkish participation banking practice. The“murabaha”contract, in the sense of the merchant in the classic sense of a certain price or cost of goods by placing a certain profit and the sale of this profit is reported to the buyer. In the modern sense, the“murabaha”contract is the contract to which the financing institution buys the price of the goods ordered by the buyer over the cash price and sells it to the buyer at the term price. Nowadays, participation banks, which want to make the process practical in“murabaha”contracts, apply the method of“proxy”. In this method, the bank gives a proxy in the sense of Islamic law for the purchase of the goods requested by the customer, the customer buys the property on behalf of the bank. With this characteristic, the financing support contract, which is a sui generis agreement under Turkish law, is undoubtedly subject to the rules and limitations related to other bank loans. In this study, all aspects of the financial support contract were tried to be examined and, similar and different aspects of the contract with deposit banking loans were tried to be revealed.