Personel güçlendirme uygulamalarının örgüt kültürü ve çalışan performansına etkisi: Irak bankalarında örnek bir çalışma
The effects of personal empowerment applications on organization culture and employee performance: A case study in the Iraqyan banks
- Tez No: 531490
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR AKGEMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Irak'ta kamu ve özel sektör bankalarındaki personel güçlendirme uygulamalarının çalışanların örgüt kültürü ve performanslarına yönelik algılarına etkisinin incelendiği bu araştırma, nedensel ve ilişkisel karşılaştırma yöntemleri ile yürütülmüştür. Bu kapsamda Irak'ta görev yapan banka çalışanlarının personel güçlendirme, örgüt kültürü ve çalışan performansına yönelik algıları cinsiyet, bankanın niteliği ve eğitim durumu değişkenlerine göre karşılaştırılmıştır. Ayrıca bu araştırmada; Irak'ta görev yapan banka çalışanlarının personel güçlendirme, örgüt kültürü ve çalışan performansına yönelik algıları arasındaki ilişkiler ve personel güçlendirmenin örgüt kültürü ve çalışan performansına üzerindeki etkisi de araştırılmıştır. Araştırma Irak'ta kamu ve özel sektör bankalarında görev yapan 460 çalışan üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında kişisel bilgi formu, personel güçlendirme, örgüt kültürü ve çalışan performansı ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS programında gerçekleştirilmiştir. SPSS programı ile araştırmada kullanılan ölçeklerin açımlayıcı faktör analizleri ve değişkenler arası yapısal eşitlik modeli analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca SPSS programıyla Lee araştırma değişkenleri üzerinde aritmetik ortalama, standart sapma, t testi ve varyans analizi ve regresyon analizi gibi betimsel ve karşılaştırmalı analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Irak'ta banka çalışanlarının personel güçlendirme, örgüt kültürü ve çalışan performansı algılarının orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Banka katılımcılarının personel güçlendirme, örgüt kültürü ve çalışan performansları cinsiyet ve eğitim durumlarına göre farklılıklar göstermektedir. Ayrıca kamu ve özel banka çalışanlarının personel güçlendirme, örgüt kültürü ve çalışan performansı algıları anlamlı düzeyde farklılıklar göstermektedir. Irak'taki banka çalışanlarının personel güçlendirme, örgüt kültürü ve çalışan performansı algıları arasında yüksek bir ilişki vardır. Son olarak personel güçlendirmenin örgüt kültürü ve çalışan performansını anlamlı düzeyde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the effect of personnel empowerment practices in public and private sector banks in Iraq on perceptions of employees on organizational culture and performance, was conducted with causal and relational comparison methods. In this context, the perceptions of bank employees working in Iraq on persornel strengthening, organizational culture and employee performance were compared according to gender, bank's nature and educational status. Also in this research; the relations between the personnel empowerment, organizational culture and perceptions of employee performance in Iraq and the effect of personnel empowerment on organizational culture and employee performance were investigated. The research was conducted on 460 employees in public and private banks in Iraq. Personal data form, personnel empowerment, organizational culture and employee performance scales were used for collecting research data. The analysis of the research data was carried out by SPSS Explanotory factor analysis of the scales used in the study with SPSS program and.via SPSS program, descriptive and comparative analyzes such as arithmetic mean, standard deviation, t test and variance and regression analysis were performed on the research variables. According to the results of the research, it was found that the employees of the bank in Iraq have a medium level of personnel empowerment, organizational culture and employee performance perceptions. Personnel empowerment, organizational culture and employee performance of the Bank participants are different in terms of gender, educational status. In addition, personnel strengthening, organizational culture and employee performance perceptions of public and private banks differ significantly. There is a high relationship between the bank employees' perceptions of personnel empowerment, organizational culture and employee performance in Iraq. Finally, it was observed that personnel empowerment had a significant effect on organizational culture and employee performance.