Bartın Gazetesi'ne göre Bartın'da sosyo-ekonomik ve kültürel hayat (1924-1925)
Social-cultural life in Bartin in the light of Bartin Newspaper (1924-1925)
  1. Tez No: 531500
  2. Yazar: RAMAZAN ŞENER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL NAMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Bartın Gazetesi'ne göre 1924-1925 yılları arasında Bartın şehrinin sosyo-kültürel, ekonomik hayat ve sağlık durumunun gazeteye yansımalarının incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızda Bartın Gazetesi'nin 6 Eylül 1924-15 Haziran 1925 tarihleri arasındaki sayılarının içerik değerlendirmesi yapılarak yerel haberlerin halka ne şekilde duyurulduğu, yaşanılan dönem şartları ve ortaya çıkardığı durum genel bakış açısıyla şehrin sosyo-ekonomik ve kültürel hayatı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Böylece Bartın'ın 1924-1925 yılları arasındaki toplumsal gelişmeleri, kültürel birikimi ele alınarak asayişten sağlığa, ulaşımdan muhacirlere, eğitimden cemiyetlere ekonomiden gündelik hayata kadar geniş bir çerçevede incelenmiştir. Çalışmamızda, Bartın'daki gündelik hayatın, toplumsal sorunların ve ekonomik hayatın Türkiye'deki genel durum arasındaki ilişkisi; söz konusu konu başlıkları ile gazeteye yansıma şekilleri arasındaki bağlantı; yerel yöneticilerin Bartın'a yönelik söylemleri ve bunların eylemsel düzeydeki karşılıklarının Bartın Gazetesi'ne yansımaları da ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the social, cultural, economic and health status of the city of Bartın between 1924-1925 according to the Bartın newspaper. In our study, the content evaluation of the numbers of Bartın Newspaper between September 6, 1924 and June 15, 1925, and the ways in which local news were announced to the public, the terms of the period and the situation they revealed were tried to reveal the socio-economic and cultural life of the city. Thus, the social developments and cultural accumulation of Bartın between the years of 1924 and 1925 were examined and examined in a wide framework from public order to health, from transportation to refugees, from education to societies, from economy to daily life. In our study, daily life in Bartin, the relationship between the general situation in Turkey's social problems and economic life; the link between the subject titles and the reflection forms to the newspaper; the statements of the local administrators towards Bartın and their reflections on the activist level were discussed.