Butirik asitin çevre dostu solventlerle ekstraksiyonu
Extractin of butyric acid by enviromentally solvents
  1. Tez No: 531527
  2. Yazar: İLKER KAYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Karboksilik asitlerin sulu çözeltilerden ayrılmasında sıvı – sıvı ekstraksiyon yöntemi kullanılmaktadır. Böyle bir ayırma prosesi tasarlayabilmek için ayrılacak karışımın denge verilerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, karboksilik asitlerin üyesinden biri olan butirik asitin su ve dibazik ester / dibazik ester karışımları arasındaki dağılımlar incelenmiştir. Bu doğrultuda Su – Butirik Asit - Dimetiladipat/Dimetilglutarat/Dimetilsüksinat (16:63:21), Su – Butirik Asit – DBE 6 ve Su – Butirik Asit – DBE 9 üçlü sistemlerinin 298.15 K, 308.15 K ve 318.15 K'deki sıvı-sıvı faz dengeleri incelenmiştir. Herbir sisteme ait çözünürlük eğrisi ve bağlantı doğruları deneysel olarak tespit edilmiştir. Deneysel verilerin güvenilirliği Othmer – Tobias ve Hand korelasyonları uygulanarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Liquid-liquid extraction is preferred in order to extraction of carboxylic acid from aqueous solution. Equilibrium data of aiming mixture needs to known for design such a separating process. In this study, the distribution of butyric acid which is member of carboxylic acids, water and dibasic esters mixture were investigated. In accordance with this purpose, liquid – liquid phase equilibrium of Water – Butyric Acid - Dimethyladipate/Dimethylglutarate/Dimethylsuccinate (16:63:21), Water – Butiyric Acid – DBE 6 and Water – Butyric Acid – DBE 9 ternary systems were examined at 298.15 K, 308.15 K and 318.15 K. Solubility curves and tie – line data of each systems were determinated experimentally. The reliability of experimental tie – line data were ascertained by using Othmer – Tobias and Hand corelation.