Farklı lokasyonlardaki sucul ortamlardan (Bostancı-İstanbul, İnegöl-Bursa, merkez-Çanakkale) izole edilen mikroorganizmaların biyoteknolojik proseslerde değerlendirilmesi
Evaluation of microorganisms isolated from aquatic environments (Bostancı-Istanbul, İnegöl-Bursa, centre-Çanakkale) in different locations in biotechnological processes
  1. Tez No: 842215
  2. Yazar: GİZEM BAYAZIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜYE DUDU GÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Mikroalgler, süngerler ve mercanlar gibi canlılara karşı savunma için ürettikleri biyoaktif metabolitleri içeren fizyolojik adaptasyon özelliklerine sahiptirler. Fungus sınıfında yer alan bazı küfler ise antibiyotik gibi biyolojik aktivitelere sahip moleküller üretmektedirler. Mikroalgler ve funguslar doğal antimikrobiyal etki gösteren metabolitlere sahip oldukları için günümüzde antimikrobiyal ajan üretiminde büyük öneme sahiptirler. Ayrıca, hücre içlerinde biriktirdikleri protein, karbonhidrat, yağ asitleri, vitamin ve mineraller gibi değerli metabolitleri sebebiyle biyoyakıt hammaddesi olarak kullanılabilirliği gibi pek çok kullanım alanları bulunmaktadır. Bu tezin amacı; farklı lokasyonlardan alınan, tatlı (dere) ve tuzlu (deniz) su numunelerinden izole edilen mikroorganizmaların tür tanımlanmaları yapılarak, antimikrobiyal aktiviteleri ve biyoyakıt hammaddesi olarak kullanım kapasitelerini araştırmaktır. Su numuneleri İstanbul Bostancı Sahili'nden, Çanakkale Limanı'ndan ve Bursa İnegöl'de bulunan Kalbur Deresi'nden alınmıştır. Alınan su numunelerinden bir adet küf, iki adet mikroalg izole edilmiş ve moleküler tanımlamaları yapılmıştır. Rhizopus stolonifer, Chlorella vulgaris ve Tetradesmus obliquus şeklinde tanımlanan izolatların özütleri etanol, metanol, dietil eter ve diklorametan çözücüleri kullanılarak elde edildikten sonra disk difüzyon ve minimum inhibisyon konsantrasyonu (MİK) yöntemi ile antimikrobiyal aktiviteleri tayin edilmiştir. Tetradesmus obliquus ve Rhizopus stolonifer özütlerinin belirgin bir antimikrobiyal aktivitelerinin olmadığı tespit edilmiştir. Öte yandan Chlorella vulgaris'in diklora metan özütünün MİK değerinin 78,125 µg/mL olduğu belirlenmiştir. İzolatların biyoyakıt hammaddesi olarak kullanılabilirliğini belirlemek için GC-FID ile yağ asidi metil esterleri (FAME) analizi yapılmıştır. Üç mikroorganizmada da ortak olarak bütirik asit, kaproik asit ve palmitik asit yüksek oranlarda bulunmuştur. Sonuç olarak izole edilen yerli izolatların sürdürülebilir ve çevre dostu enerji kaynağı olarak biyoteknolojik uygulamalarda kullanılabilirliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Microalgae have physiological adaptation features that include bioactive metabolites they produce for defense against living creatures sponges and corals. Some molds in the fungus class produce molecules with biological activities such as antibiotics. Microalgae and fungi are of great importance in the production of antimicrobial agents today, as they have metabolites that have natural antimicrobial effects. In addition, they have many uses, such as being used as biofuel raw materials, due to the valuable metabolites such as proteins, carbohydrates, fatty acids, vitamins and minerals that they accumulate inside the cells. The aim of this thesis is to identify the species of microorganisms isolated from fresh (stream) and salt (sea) water samples taken from different locations, and to investigate their antimicrobial activities and usage capacities as biofuel raw materials. Water samples were taken from İstanbul Bostancı Coast, Çanakkale Port and Kalbur Creek in Bursa İnegöl. One mold and two microalgae were isolated from the water samples taken and their molecular identifications were made. After the extracts of the isolates identified as Rhizopus stolonifer, Chlorella vulgaris and Tetradesmus obliquus were obtained using ethanol, methanol, diethyl ether and dichlora methane solvents, their antimicrobial activities were determined by disk diffusion and minimum inhibition concentration (MIC) methods. It was determined that Tetradesmus obliquus and Rhizopus stolonifer extracts did not have any significant antimicrobial activity. On the other hand, the MIC value of the dichloromethane extract of Chlorella vulgaris was determined to be 78.125 µg/mL. Fatty acid methyl esters (FAME) analysis was performed with GC-FID to determine the usability of the isolates as biofuel feedstock. Butyric acid, caproic acid and palmitic acid were found in high levels in common in all three microorganisms. As a result, it has been determined that the local isolates can be used in biotechnological applications as a sustainable and environmentally friendly energy source.