Trabzon'da lisanslı futbolcuların müsabaka dönemi beslenme bilgi düzeyi ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the competition period nutrition knowledge level and behaviors of licensed soccer players in Trabzon
- Tez No: 531562
- Danışmanlar: DOÇ. İSABEL RAİKA DURUSOY ONMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Trabzon'da bulunan lisanslı futbolcuların; müsabaka döneminde beslenmeye dair bilgi düzeylerini değerlendirmek, müsabaka döneminde alınan besin ögelerinin uluslararası kabul gören kılavuzlara uygun olup olmadığını belirlemek, bilgi düzeyi ile müsabaka dönemine uygun beslenme ile ilişkili olabilecek etmenleri incelemek, sporcu beslenmesi konusundaki bilgi kaynaklarıyla beslenme bilgi düzeyi ve beslenme davranışlarının ilişkisini incelemek amacıyla çalışma planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kesitsel tipte bir alan araştırmasıdır. Trabzon ilinde toplam 74 futbol kulübünde bulunan 4965 amatör erkek, 143 amatör kadın ve 628 profesyonel erkek lisanslı futbolcu çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü 318 sporcu olarak belirlenmiştir. Çalışmamıza 16 farklı kulüpten toplam 308 futbolcu katılmıştır. Kulübün türü, beslenme uzmanı ile çalışma durumu, lisanslı futbolcu sayıları ve kulübün destek olduğu besin ve içeceklerin sorgulandığı futbol kulübü anketi kulübün yöneticileri tarafından doldurulmuştur. Müsabaka dönemi bilgi düzeylerini ölçmek ve müsabaka döneminde aldıkları besin ögelerinin uluslararası kabul gören kılavuzlara uygun olup olmadığını belirlemek amacıyla hazırlanan müsabaka dönemi beslenme davranışı değerlendirme anketi futbolcular tarafından doldurulmuştur. Anket ayrıca maç öncesi, sırası ve sonrası için besin, sıvı tüketim kaydını içermektedir. Verilerin değerlendirmesinde; bağımsız gruplarda t testi ve tek yönlü varyans analizi veya Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis varyans analizi kullanılmıştır. İki ölçüm tipi veri arası ilişki Pearson veya Spearman korelasyon analizi ile incelenmiştir. Tek değişkenli analizlerde istatistiksel olarak anlamlı çıkan bulguların çok değişkenli lojistik regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to evaluate the knowledge levels of licensed soccer players in Trabzon on nutrition during the competition period, to determine whether nutritional intake during the competition period is in accordance with internationally accepted guidelines, to explore the factors that may be related to their level of knowledge and the appropriateness of their nutritional intake during the competition period, to examine the effect of athlete's nutrition knowledge sources on their nutrition knowledge level and their nutritional behaviour. Materials and Method: This is a cross-sectional field survey. There are a total of 74 football clubs in Trabzon province with 4965 amateur male, 143 amateur female and 628 professional male licensed footballers' comprising the target population of the study. The sample size was determined as 318 athletes. A total of 308 football players from 16 different clubs participated in our research. Club type, working status with nutritionist, number of licensed soccer players and club whether the club provided of food and beverages filled in the football club questionnaire the managers of the football clubs. A questionnaire to determine the knowledge level of the players on nutrition during the competition period and to determine whether their nutritional intake in the competition period was in line with internationally accepted guidelines was prepared and was filled in by the footballers. The questionnaire included questions on their nutrition and on their liquid consumption record before, during, and after the match. Statistical analyses were conducted with the t test, one-way ANOVA, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests. Pearson or Spearman correlation analysis was used to explore the association between two continuous variables. Multivariate logistic regression analysis was conducted with the variables found statistically significant in univariate analyzes.