Türkiye'de cinsiyetin işgücüne katılımdaki rolü: Bölgelerarası bir analiz
The role of gender in participation of labor force in Turkey: An interregional analysis
  1. Tez No: 531561
  2. Yazar: İREM DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İşgücüne katılım tüm ekonomilerin gelişmesi ve büyümesi için çok önemlidir. Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede cinsiyetin işgücüne katılımı alanında kadınlarında işgücüne katılımı kalkınmışlık göstergesidir. Türkiye'de kadınların ve erkeklerin işgücüne katılım oranlarının en güncel durumunu ortaya koymayı amaçladığımız bu çalışmamızda, işgücü piyasasındaki durumu Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden faydalanarak farklı açılardan değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmada özellikle, Türkiye'de kadın ve erkeğin işgücüne katılım oranlarında bölgeler itibariyle nasıl farklılıklar gösterdiği irdelenmiştir. Bu çalışma sonucunda istihdam oranlarının kadınlar için 2004 yılından başlayarak yıllar itibariyle bir artış eğiliminde olduğudur. Bahsedilen bu durumlar, bölgesel olarak analiz edildiğinde ise, her iki cinsiyet içinde; istihdam oranlarının bölgelerin gelişmişlik düzeyine ve istihdam kapasitesine bağlı olarak değişiklikler gösterdiği saptanmıştır. Bu çalışmada TUİK 2004-2016 yılları arası İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması ( İBBS) Düzey 1 verisi kullanılarak kadınların işgücüne katılımı ile erkek işgücüne katılımı, kadın işsizliği ve kadın istihdamı arasında nedensellik ilişkisi Engle-Granger Nedensellik testiyle analiz edilecektir. Bulgularımız sonucunda kadınların istihdam göstergeleri ( işgücüne katılım, işsizlik ve istihdam) erkek istihdam göstergeleri arasında hiçbir nedensellik ilişkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
Labour force participation is important for growth and development for all economies. In a developing country like Turkey, gender in the field of labour force participation, female labor force participation is an indicator for development. In this study, we aim to show the labor force participation rates of men and women's situation in the labor market using the most current data from the Turkish Statistics Institute. In the study, in particular, differences of women and men in labour force participation rates in Turkey have been examined within regions. In this study, it was concluded that employment rates for women tends to increase by years starting from 2004. In such cases, when analyzed regionally, employment rates for both sexes, vary depending on the development level and capacity of employment of the regions. In this study, using TUIK Nomenclature of Territorial Units for Statistics (NUTS) 1 Level data between the years 2004-2016, labor force participation of men and women, casual relationship between women's employment and women's unemployment will be analyzed by using Engle-Granger causality test. As a result of our findings, there is no casual relationship between female employment indicators ( labor force participation, unemployment and employment) and male employment indicators.