Kamu harcamalarının büyüme üzerindeki etkisinin ampirik analizi: 1980-2017 Türkiye örneği
Empirical analysis of the effect of public expenditures on growth: 1980-2017 Turkey example
- Tez No: 531582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED VEYSEL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki kamu harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin ampirik olarak analiz edilmesidir. Çalışmada kamu harcamaları sınıflandırılarak sağlık, eğitim, savunma, cari, yatırım ve transfer harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkileri kısa ve uzun dönem dikkate alınarak incelenmiştir. Çalışmada 1980-2017 yılları arasındaki üçer aylık veriler kullanılarak bu harcamaların ekonomik büyüme üzerindeki etkisi birim kök testleri, Johansen eşbütünleşme, VECM, ve Toda-Yamamoto nedensellik testleriyle analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda kamu harcamaları ile ekonomik büyüme arasında çift yönlü bir nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Bu çerçevede kamu harcamalarının sürekli arttığı görülmektedir, bu artışlar büyüme artışına da neden olmuş ve GSYİH'da artış gözlemlenmiştir. Wagner ve Keynes hipotezlerinin her ikisinin de belli dönemler itibariyle geçerli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze empirically the effect of public expenditures on economic growth in Turkey. Public expenditures have been classified in the study and the effects of health, education, defense, current, investment and transfer expenditures on economic growth have been examined considering the short and long term. In the study, how this expenditures affect economic growth have been analyzed with unit root tests, Johansen cointegration, VECM, Toda-Yamamoto causality tests by using quarterly data between 1980 and 2017. As a result of the study, there is a bi-directional causality relation between public expenditures and economic growth. In this context, public spending has increased continuously, these increases also caused to growth and an increase in GDP was observed. It seen that both the Wagner and Keynes hypotheses are valid for certain periods.