Sarc-F ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanması ve psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of sarc-F scale adaptation to Turkish and psychometric properties
- Tez No: 531583
- Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN ŞENUZUN AYKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, sarkopeni tarama aracı olan SARC-F ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanması ve psikometrik özelliklerinin incelenmesi amacı ile metodolojik bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde bulunan Geriatri polikliniğinde Mart 2018 – Mayıs 2018 tarihleri arasında tedavi gören 65 yaş ve üzeri 52 birey oluşturmuştur. Bireylere, birey tanılama formu ile yaş, cinsiyet, kronik hastalıkları, geçirdiği ameliyatlar gibi sorular sorulmuştur. Mini Nütrisyonel Değerlendirme testi (MNA) ile beslenme durumu, Barthel günlük yaşam aktiviteleri indeksi ile yaşam aktiviteleri ve bağımsızlık derecesi, Charlson komorbidite indeksi ile komorbid hastalıklar ve Edmonton kırılganlık ölçeği ile yaşlılıkla birlikte artan kırılganlık insidansı değerlendirilmiştir. Bireylerin boy uzunluğu, vücut ağırlığı, üst orta kol çevresi, baldır çevresi, bel ve kalça çevresi gibi antropometrik ölçümleri alınmış, Bioelektrik İmpedans Analizi (BİA), el kavrama gücü ve 6 metre yürüme testi uygulanmıştır. Sarkopeninin tanısında Yaşlılarda Sarkopeni Avrupa Çalışma Grubu (EWGSOP) sarkopeni tanı kriterleri kullanılmıştır. Çalışmaya alınan 52 bireyin 34'ü (%65.4) kadın, 18'i (%34.6) erkek olup, yaş ortalamaları 75.58 ± 8.04 idi. EWGSOP tanı kriterlerine göre 52 bireyin 3'ü (%5.77) sarkopenik, 49'u (%94.23) sarkopenik olmayan birey olarak bulundu. SARC-F ölçeğine göre ise, bireylerin 27'si (%51.9) sarkopenik, 25'i (%48.1) sarkopenik olmayan birey olarak bulundu. EWGSOP'a göre sarkopenik olan bireylerin SARC-F skor ortalaması 6.33 ± 3.05, sarkopenik olmayan bireylerin ise 4.10 ± 2.73 olarak saptandı ancak bu değerler istatistiksel açıdan anlamlı değildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned as a methodological study with the aim of analyzing the adaptation of SARC-F scale which is the psychometric properties of sarcopenic screening tool to Turkish. The samples of the research was aggregated in the clinic of Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Geriatri between March 2018 – May 2018. Samples were 52 individuals who were treated at the age of 65 and over. Individuals were asked questions such as age, gender, chronic illnesses, and surgeries with the individual diagnosis form. In order to interpret the individuals' nutritional status Mini Nutritional Assessment (MNA) is apllied. In addition to that, Barthel Index of Activities of Daily Living had been used for evaluating their independency level and daily life activities, at the identification of comorbit disease Charlson Comorbidity Index had been applied. Lastly, Edmonton Frail scale scale was used to assess the incidence of increased vulnerability with age. Individual anthropometric measurements such as upper mid-arm circumference, calf circumference, waist and hip circumference were taken, Bioelectrical Impedance Analysis (BIA), hand grip strength and 6-meter walk test were applied. At the Sarcopeni diagnosis in elderly, European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWGSOP) criterieas were based. At the research were 34 women (65.4%) and 18 men (34.6%) out of 52 individuals. The mean of age were 75.58 ± 8.04. According to EWGOP Diagnosis criteria, 3 individuals were sarcopenic (5.77%) and 49 people were not (94.23%). With respect to SARC-F Scale, 27 people were sarcopenic (51.9%) and 25 were not (48.1%). Considering EWSGOP, the sarcopenic individuals' SARC-F average score is 6.33 ± 3.05. On the other hand, the ones' who were not sarcopenic SARC-F average score is identified as 4.10 ± 2.73. Nevertheless, these values are not significant in case of statistically (p>0.05).